Popolnjevanje Slovenske vojske je eden najuspešnejših projektov Ministrstva za obrambo leta 2024
Skupni obseg Slovenske vojske zajema stalno sestavo, prostovoljno pogodbeno rezervo, vojaške uslužbence in civilne osebe, zaposlene v Slovenski vojski.
Popolnjevanje kadrov za Slovensko vojsko je poleg modernizacije eden ključnih projektov Ministrstva za obrambo. Za dosego ciljev na tem področju ministrstvo v zadnjih dveh letih vsa prizadevanja vlaga v intenzivno promocijo vojaškega poklica in zaposlovanja ter drugih oblik sodelovanja s Slovensko vojsko. Nenehno uvajamo nove pristope in rešitve ter pripravljamo predloge sprememb normativnih podlag za pridobivanje in ohranjanje kadrov Slovenske vojske ter za ureditev statusa njenih pripadnic in pripadnikov. Ključna pa je bila odprava notranjih birokratskih ovir pri postopkih zaposlovanja. Naš cilj je poklic vojaka Slovenske vojske narediti privlačen in v družbi spoštovan poklic, ki mladim lahko ponudi veliko priložnosti za poklicno kariero in je hkrati ustrezno ovrednoten. Naša prizadevanja kažejo pozitivne rezultate pri pridobivanju novih kadrov za vse oblike sodelovanja s Slovensko vojsko.
Po lanskem letu, ko smo prvič po letu 2010 zaposlili več kot 324 novih pripadnic in pripadnikov Slovenske vojske, smo letos dosegli še boljši rezultat, saj smo v stalni sestavi zaposlili 345 novih pripadnic in pripadnikov, torej 21 več kot lani. Zelo uspešni smo bili tudi pri sklepanju novih pogodb za sodelovanje državljank in državljanov v pogodbeni rezervi Slovenske vojske. Če smo leto 2023 končali z 888 pogodbenimi rezervisti, smo letos podpisali 268 pogodb, tako da je število pogodbenih rezervistov Slovenske vojske ob koncu letošnjega leta naraslo na 1086 pripadnic in pripadnikov.
Letos se je povečalo tudi število udeležencev prostovoljnega služenja vojaškega roka. Lansko število 233 udeležencev, ki so uspešno končali prostovoljno služenje, smo letos povečali za 40, kar pomeni, da je letos program usposabljanja prostovoljnega služenja vojaškega roka uspešno končalo 273 deklet in fantov. Od letošnjih udeležencev se jih kar 150 odločilo, da se pridružijo Slovenski vojski (lani 47).
Dobre rezultate prinaša tudi nova štipendijska politika Ministrstva za obrambo, saj smo letos prvič zaposlili večje število kandidatov, ki smo jih štipendirali na različnih stopnjah izobraževanja. Letos je izobraževanje končalo 42 štipendistov, ki so se že pridružili Slovenski vojski. Trenutno štipendiramo 551 mladih na različnih stopnjah izobraževanja, in sicer 99 na visokošolskem študiju in 452 na srednješolskem izobraževanju. Samo letos smo podelili kar 258 novih kadrovskih štipendij za delo v Slovenski vojski. Tako lahko tudi v naslednjih letih pričakujemo večje število mladih, ki se nam bodo po koncu izobraževanja pridružili.
Veseli smo izjemnega zanimanja za bodoče vojaške pilote, saj se za ta poklic v različnih fazah trenutno izobražuje kar 43 kandidatov, ki bodo po končanem izobraževanju in usposabljanju za pilote vojaških zrakoplovov lahko pilotirali nova sodobna zračna plovila Slovenske vojske. Letalska šola Slovenske vojske je trenutno edina ustanova v Republiki Sloveniji, ki redno usposablja kandidate za poklic pilota in tako ohranja bogato letalsko tradicijo. Tudi v prihodnje bo zagotovila izšolane vojaške pilote za vse vrste vojaških zrakoplovov in pokrila vse potrebe Slovenske vojske po teh kadrih v prihodnjih desetletjih.
Lani in letos se je povečalo tudi število novih častnikov Slovenske vojske. Lani smo izšolali 23 novih častnikov, letos pa že 42. Nova generacija kandidatov za častniško šolo, ki bo izobraževanje končala leta 2025, bo do zdaj najštevilčnejša.
Ministrstvo za obrambo v zadnjih dveh letih povečuje tudi število mest za opravljanje obveznih praks pri izobraževanju mladih na različnih stopnjah izobraževanj. Tako smo letos opravljanje obvezne prakse omogočili kar 86 mladim, pred tem pa je ministrstvo od leta 2017 prakso omogočalo od 5 do 36 mladim na leto.
Ena izmed uspešnih oblik približevanja vojaškega poklica mladim so vojaški tabori, pri čemer se je v zadnjih dveh letih zanimanje za udeležbo na taborih zelo povečalo. Menimo, da so vojaški tabori učinkovita oblika promocije vojaškega poklica, saj mladim na izviren in prijazen način prikažemo raznovrstnost tega poklica. So tudi ena izmed oblik seznanitve s temeljnimi obrambnimi in vojaškimi veščinami za mlade državljane Republike Slovenije, ki zaradi zamrznitve vojaške obveznosti v miru niso deležni vojaškega usposabljanja. Na taborih lahko spoznajo delo in naloge vojaka, razvijejo čut za pomen obrambe domovine ter spoznajo organiziranost in delovanje Slovenske vojske. Leta 2021 je bilo na vojaških taborih 480 udeležencev, leta 2022 jih je bilo 486, lani in letos pa je udeležba izjemno narasla. Tako se je taborov Slovenske vojske lani udeležilo že 718 mladih, letos pa kar 1059 deklet in fantov. Menimo, da se bo tak trend nadaljeval tudi prihodnje leto.