Skoči do osrednje vsebine

Spominska slovesnost ob 82. obletnici poslednjega boja Pohorskega bataljona

Danes je pri Treh žebljih na Osankarici potekala slovesnost ob 82. obletnici poslednjega boja legendarnega Pohorskega bataljona. Slovesnost je s slavnostnim govorom obeležil minister za obrambo, mag. Borut Sajovic, ki je k spomeniku položil tudi venec.

Slovesnost ob spominskem obeležju Pohorskega bataljona nas opominja na eno najbolj tragičnih zgodb slovenskega narodnoosvobodilnega boja. Pohorski bataljon, ki je nastal septembra 1942, je 8. januarja 1943 v svojem zadnjem boju pri Osankarici z izjemnim pogumom kljuboval številčno in orožarsko premočni okupatorski vojski. V srditi bitki, ki je trajala dve uri in pol, je padlo vseh 69 borcev in bork. Edinega preživelega partizana so okupatorji ranjenega odpeljali v zapor in ga kasneje ustrelili. Njihova neuklonljivost, povezanost in pripravljenost za žrtvovanje ostajajo simbol slovenskega boja za svobodo in narodno identiteto.

Slavnostni govornik na slovesnosti, minister za obrambo mag. Borut Sajovic, je v svojem nagovoru poudaril pomen ohranjanja zgodovinskega spomina in enotnosti naroda. Spomnil je na pomembne prelomnice v naši zgodovini in dejal: »Danes smo tu, da se spominjamo teh junakov, pa tudi dogodkov ob osamosvojitvi in osvoboditvi leta 1945. Takrat in kasneje, v Pekrah, je slovenski narod stopil na pot svobode, ki je vodila do slovenske pomladi – časa in dogodkov, ki so nam dali lastno državo. Cenim in spoštujem njihovo žrtev. Ti junaki so nam pokazali, da se ni potrebno prepirati in deliti, ampak je pomembno, da stopimo skupaj in z energijo usmerimo misli v skupno dobro.«

Minister je dodal, da je naša skupna odgovornost nadaljevati vrednote preteklosti in skrbno graditi varnost ter razvoj naše države: »Naša dolžnost je, da nadaljujemo to svetlo tradicijo – braniti domovino, premoženje in življenja naših dragih. Slovenska vojska danes uspešno deluje in se krepi. Zavezniki so pomembni, saj zagotavljajo našo varnost.«

Ob tem je minister poudaril tudi pomen povezanosti in sodelovanja: »Moramo pa se zavedati, da nas zgodovina uči, kako pomembna sta povezanost in enotnost. Slovenija je danes spoštovana država, kjer se večina ljudi počuti varno in zadovoljno. Dosegli smo pomembne gospodarske in družbene rezultate, a skupaj lahko naredimo še več.«

Minister je zaključil s spodbudnim pogledom v prihodnost in poudaril skupno odgovornost za nadaljnji razvoj Slovenije: »Naša dolžnost je, da gradimo prihodnost na vrednotah preteklosti. Pogumno, povezano in s ponosom naprej – za Slovenijo, ki si zasluži, da cveti v samostojnosti in svobodi!«

Spomin na Pohorski bataljon ni le spomin na pogumne partizane, temveč tudi na okoliške prebivalce, ki so nudili podporo narodnoosvobodilnemu boju in za to pogosto plačali visoko ceno. Po padcu bataljona so okupatorji prebivalce kruto kaznovali z množičnimi usmrtitvami, zapiranjem in deportacijami v taborišča.

Tragični konec Pohorskega bataljona ni zadušil odpora na Štajerskem. Že nekaj mesecev kasneje je na Pohorju nastal II. Pohorski bataljon, ki je okrepil odporniško gibanje. Slovenski narod je kljub štirim letom okupacije ohranil svojo identiteto, jezik in kulturo ter leta 1945 vendarle dočakal svobodo.

Slovesnost ob 82. obletnici poslednjega boja Pohorskega bataljona so organizirali Združenje borcev za vrednote NOB Slovenije, Občina Slovenska Bistrica in Ministrstvo za obrambo.