Ministrica Fajon na okrogli mizi ob obletnici članstva Slovenije v Varnostnem svetu OZN
»OZN ostaja najpomembnejša organizacija, ki si je po drugi svetovni vojni zastavila cilj zagotavljanja miru in stabilnosti,« je poudarila ministrica Fajon in ob tem opozorila na izzive, s katerimi se danes sooča organizacija. »Danes je v svetu 55 oboroženih konfliktov, ki terjajo na tisoče civilnih žrtev. Organizacija je na preizkušnji, saj vedno manj uspešno zagotavlja stabilnost in učinkovitost v spreminjajočem se svetu,« je dodala. Ministrica je izpostavila edinstveno vlogo Slovenije kot male države v mednarodnem prostoru. »Slovenija v svoji zgodovini nikoli ni vodila vojne. Naš ključni cilj je spoštovanje mednarodnega prava in sodelovanje v duhu miru. Kot izvoljena članica Varnostnega sveta smo glas več kot 100 manjših držav, ki se zanašajo na to, da bomo zastopali njihova stališča in interese,« je dejala.
Ob vprašanju o nujnosti reforme Varnostnega sveta je ministrica povedala, da organizacija potrebuje celovite spremembe. »Varnostni svet je na preizkušnji. Če bi države članice spoštovale Ustanovno listino OZN in pravila igre, bi organizacija delovala bistveno bolje. Na žalost pa se po svetu soočamo z režimi, ki delujejo drugače, kar je izziv, še posebej za male države,« je pojasnila.
Poudarila je, da je bil vstop Slovenije v Varnostni svet rezultat strateškega načrtovanja in intenzivnih diplomatskih prizadevanj. »Pred dvema letoma smo začeli kampanjo za članstvo. Slovenija je majhna država z omejeno diplomatsko mrežo, zato smo morali vložiti ogromno truda, da smo pridobili podporo držav, kjer nas dotlej niso poznali. Končni rezultat je presegel naša pričakovanja – danes je Slovenija cenjena in spoštovana v svetu,« je dejala.
Ministrica je dogodek sklenila z vizijo prihodnosti, ki vključuje nadaljnje krepitve diplomatskih prizadevanj in iskanje partnerstev. »Naša naloga je, da se znamo soočiti z različnimi interesi in z dialogom poiščemo rešitve. Slovenija bo še naprej glasnik miru, mednarodnega prava, človekovih pravic ter vodne in podnebne diplomacije. Poleg politične vloge želimo izkoristiti tudi gospodarske priložnosti, ki jih prinaša naše članstvo v Varnostnem svetu,« je zaključila.