Slovenija lani z najnižjim primanjkljajem v zadnjih petih letih
V sprejetem proračunu za leto 2024 je bilo načrtovanih 14 milijard evrov prihodkov, dejanska realizacija pa je presegla ta načrt in dosegla 14,6 milijarde evrov. To je predvsem posledica rekordne zaposlenosti, višjih plač, uspešnega poslovanja podjetij ter dodatnih prihodkov, ki izhajajo iz Zakona o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev, sprejetega konec leta 2023. Ti dodatni prihodki vključujejo začasni dvig stopnje davka na dohodke pravnih oseb ter prihodke iz čistega in bilančnega dobička Slovenskega državnega holdinga, v skupni višini 280 milijonov evrov, ki bodo namenjeni obnovi poplavljenih območij po avgustovskih poplavah 2023.
Na strani odhodkov je bilo načrtovanih 16,2 milijarde evrov, dejansko pa je bilo porabljenih 15,4 milijarde evrov, kar pomeni prihranek v višini 0,8 milijarde evrov. Zaradi negotovosti pri izvedbi obnove po poplavah so bila sredstva za ta namen porabljena v manjši meri, vendar je bilo za pomoč občinam, podjetjem in posameznikom izplačanih skoraj pol milijarde evrov. Hkrati je bilo za obnovo poplavljenih območij v Sklad za obnovo v letu 2024 izločenih 530 milijonov evrov.
Dodatna sredstva so bila zagotovljena za uskladitev pokojnin in valorizacijo drugih transferjev, kot so otroški dodatki, štipendije, socialne pomoči ter subvencioniranje prevozov in prehrane. Po rekordnem investicijskem letu 2023 je bila tudi v letu 2024 ohranjena visoka raven investicij v vrednosti 1,5 milijarde evrov, namenjenih za izboljšanje železniške, cestne, športne, zdravstvene, znanstvene in obrambne infrastrukture.
Proračun za leto 2024 tako odraža uspešnost slovenskega gospodarskega okrevanja in previdnost finančne politike.