Vegetacija ob državnih cestah in zagotavljanje preglednosti
Vegetacija ob državnih cestah in zagotavljanje preglednosti
Preveč bujna vegetacija ob cesti mnogokrat ne zagotavlja minimalnega polja vidljivosti za udeležence v prometu. Zakon o cestah (ZCes-2) zato nalaga vzdrževanje in obrez vegetacije na obcestnih zemljiščih lastnikom zemljišča.
ZCes-2 s svojimi zakonskimi določbam med drugimi ureja tudi področje varstva javnih cest ter prometa na njih. Namreč, da v varovalnem pasu državne ceste niso prizadeti interesi varovanja državne ceste in prometa na njej, se mora v primeru zagotavljanja preglednosti ob državnih cestah, upoštevati določbe 84. člena ZCes-2. Slednji določa preglednost tako, da ob državnih cestah, v območju nivojskega križišča državnih cest, državne ceste z občinsko cesto ali v območju cestnih priključkov na državno cesto (pregledno polje), na notranjih straneh cestnih krivin (pregledna berma) ter nivojskega križišča državnih cest z železniško progo (preglednostni prostor) ni dovoljeno vzpostaviti kakršne koli vegetacije ali postaviti objekte, naprave in druge predmete ter storiti kar koli drugega, kar bi oviralo preglednost cest, križišča ali cestnega priključka.
ZCes-2 v 2. členu definira pojem preglednega polja in pregledne berme, ki pa se podrobneje ureja s Pravilnikom o projektiranju cest, Pravilnikom o projektiranju cestnih priključkov na javne ceste in Pravilnikom o nivojskih prehodih, kjer je predpisana preglednost cest, križišča ali priključka.
V obseg inšpekcijskega nadzora, ki ga opravljajo inšpektorji za ceste in inšpektorji za železniški promet Inšpektorata RS za infrastrukturo (inšpektor) sodi tako tudi nadzor preglednosti ob državnih cestah in ob nivojskih železniških prehodih. Inšpektor preverja ali je zagotovljeno pregledno polje ali pregledna berma ob državni cesti skladno z zakonskimi predpisi, ki urejajo področja ceste in železnice. Pristojnost nadzora nad preglednostjo in izvajanjem inšpekcijskega nadzora na občinskih in nekategoriziranih cestah določa Zces-2 in je v pristojnosti občinskih inšpektorjev.
Pri opravljanju nadzora vegetacije v preglednem polju ali v pregledni bermi inšpektor ugotavlja:
- ali je za vegetacijo izdano soglasje upravljavca,
- ali je vegetacija vzdrževana skladno s pogoji soglasja,
- ali vegetacija, drugi objekti, naprave oziroma predmeti ovirajo preglednost pri vključevanju v promet (npr. na križiščih, priključkih…) in ob državni cesti (berme, križanja cest z železnico in v nekaterih drugih primerih).
V primeru ugotovljenih nepravilnosti inšpektor izreče inšpekcijski ukrep skladno s 134. členom ZCes-2, s katerim odredi, da se v roku, ki ga določi, odpravijo ugotovljene nepravilnosti v zvezi s preglednim poljem in pregledno bermo (kot na primer, da poreže previsoko in preširoko živo mejo, ki ovira preglednost). V kolikor inšpekcijski zavezance v roku ne izvrši izrečenega inšpekcijskega ukrepa in s tem ne vzpostavi zakonitega stanja z zagotavljanjem preglednosti, inšpektor uvede izvršilni postopek z denarnim prisiljevanjem. Ker je ugotovljena nepravilnost za lastnike ali imetnike pravice uporabe zemljišča predstavlja kršitev določbe zakona, je zato zanjo predpisana globa.
Lastniki ali imetniki pravice uporabe zemljišča se lahko izognejo inšpekcijskemu in prekrškovnemu postopku tako, da že sami poskrbijo za ureditev zasajene vegetacije na njihovem zemljišču. Namreč ravno jesenski in zimski čas sta tista letna časa, ki sta primerna za lastnike zemljišč, da uredijo razraščene vegetacije (kot je živa meja, grmičevje) in da odstranijo dotrajana in poškodovana drevesa ob državni cesti. Z ureditvijo vegetacije se pripomore k večji preglednosti na cesti in posledično večji varnosti na cesti, zato je potrebno vegetacijo vzdrževati sproti skozi celo leto. Vsekakor pa se lastniki in uporabniki zemljišč tako izogne uvedbi inšpekcijskega nadzora in izreku sankcijskih ukrepov.