Skoči do osrednje vsebine

Obrazložitev predvidene novele zakona o zaščiti živali in morebitne uvedbe prispevka za pse

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano glede na poročanje medijev podaja obrazložitev predvidene novele zakona o zaščiti živali in morebitne uvedbe prispevka za pse.

S predlaganimi izhodišči za pripravo predloga sprememb in dopolnitev zakona o zaščiti živali želimo nadgraditi dve ključni področji: zapuščene živali in eksotične živali. Na področju zapuščenih živali si s preventivnimi ukrepi prizadevamo zmanjšati število živali, ki potrebujejo oskrbo v zavetiščih. Skupaj z deležniki iščemo transparentne in vzdržne rešitve za financiranje zavetišč, pri čemer bo poseben poudarek na dolgotrajni oskrbi, ki bo prijazna do živali.

V izhodiščih se kot eden od možnih virov financiranja občin za oskrbo zapuščenih živali in potrebne infrastrukture predlaga tudi zamisel občinskega oziroma lokalnega prispevka za pse. Želimo poudariti, da gre trenutno zgolj za zamisel za razpravo in ne za zakonski predlog. Morebitni prispevek bi občinam omogočil, da same sprejmejo akt, s katerim bi zagotovile dodatne vire za financiranje skrbi za zapuščene živali, za zagotavljanje in vzdrževanje infrastrukture za pse (pasji parki, koši za iztrebke …) in za sofinanciranje izvajanja kastracij in sterilizacij. Končna odločitev o uvedbi tega prispevka bi bila izključno v pristojnosti posameznih občin.

Vsa izhodišča za pripravo zakonskega predloga smo že predstavili različnim deležnikom, med drugim tudi združenjem občin (Skupnost občin Slovenije, Združenje občin Slovenije in Združenje mestnih občin Slovenije), ki smo jih 18. decembra 2024 povabili na sestanek, kjer je bilo pojasnjeno, da je prispevek ena od možnosti za pridobivanje občinskih sredstev. Če občine s to možnostjo ne bodo soglašale – glede na odzive v medijih z njo ne soglašajo –, občinskega prispevka za pse v predlogu zakona, ki bo šel v javno obravnavo, ne bo. V javni obravnavi pričakujemo predloge javnosti in deležnikov glede vzdržnega financiranja oskrbe zapuščenih živali, saj je to odgovornost občin in zavetišč, ki so lokalna zadeva javnega pomena.

Pomembno je poudariti, da zamisel prispevka za pse ni novost, saj ga poznajo tudi nekatere druge evropske države, kot je na primer Avstrija (Dunaj), kjer je to uveljavljen davek lokalnih skupnosti. V slovenskem zakonu o zaščiti živali bi šlo samo za pravno podlago, ki bi občinam omogočila sprejetje takega ukrepa, če bi ga ocenile kot ustreznega.

Ker gre šele za izhodišča za pripravo predloga sprememb in dopolnitev zakona, v tej fazi na konkretna vprašanja glede občinskega prispevka za pse še ne moremo podati konkretnih odgovorov. Zamisel bo v zakon vključena le, če se bodo združenja občin z njo strinjala, v nasprotnem primeru tega v predlogu zakona ne bo.

Razpravo o tem vprašanju pozdravljamo, saj lahko le s spoštljivim in argumentiranim dialogom z vsemi deležniki pridemo do najboljših rešitev. Naša skupna odgovornost – države, občin in posameznikov – je, da se do živali kot čutečih živih bitij obnašamo spoštljivo ter zagotovimo zaščito njihovega življenja, zdravja in dobrobiti.