S sodelovanjem do še bolj varnega in spodbudnega učnega okolja
Sogovornika sta se strinjala, da je ključno zagotavljati varno in spodbudno učno okolje vsem otrokom v Sloveniji. Tveganje pojavov ekstremnega nasilja v vrtcih in šolah v Sloveniji je sicer majhno, a se moramo zavedati, da nobena država ni imuna na tovrstne pojave. Zato je ključnega pomena preventivno delovanje in ozaveščanje vseh deležnikov v šolskem okolju in tudi vrtcih.
Kot primer dobre prakse medsebojnega sodelovanja sta ministra izpostavila Protokol obveščanja in ukrepanja v primeru groženj vzgojno-izobraževalnim zavodom. Ta je pripravljen za potrebe obveščanja vzgojno-izobraževalnih zavodov v primeru zaznanih informacij, ki so na podlagi vrednotenja Policije prepoznane kot potencialne grožnje oziroma pomenijo nevarnost v teh zavodih. Določa sodelovanje med Policijo, Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje in vzgojno-izobraževalnimi zavodi za vzpostavitev hitrega in učinkovitega obveščanja ter tudi komuniciranje z javnostmi.
Danes sta se ministra dogovorila o nekaterih dodatnih preventivnih ukrepih v tej smeri. Med prvimi je ustrezno usposabljanje in izobraževanje ravnateljev in učiteljev o ravnanju v primeru nevarnosti oziroma potencialne grožnje v šoli in vrtcih. Pomembno pa je tudi ozaveščanje staršev in njihovih otrok, tudi skozi različne preventivne kampanje, kot je na primer Nasilje je čist out.
Ministra sta govorila tudi o medvrstniškem nasilju. Dogovorila sta se, da bosta ministrstvi letos organizirali skupni strokovni posvet o tej tematiki, na katerega bodo povabljeni vsi ključni akterji, ki delujejo na tem področju. Posvet predstavlja nadaljevanje lanskoletnega dogodka, ki je bil namenjen razpravi o tem, kaj je nasilje in kakšni so vzroki zanj, letošnja tema pa bi bila usmerjena predvsem v način reševanja medvrstniškega nasilja.