Vlada določila Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o pravilih cestnega prometa
Predlog novele predvideva strožjo obravnavo voznikov, ki ne vzpostavijo reševalnega pasu ali vozijo po vzpostavljenem reševalnem pasu in s tem voznikom intervencijskih vozil, reševalcem, gasilcem in policistom preprečujejo izvedbo nujnih nalog za reševanje življenj, pri čemer je ključna vsaka sekunda. Predlagana novela sledi ciljem Resolucije o nacionalnem programu varnosti cestnega prometa za obdobje od 2023 do 2030 in pobudi Zavoda Reševalni pas. Prvi posredovalci na kraju prometnih nesreč so namreč še vedno prepogosto soočeni z nedopustnim ravnanjem posameznih voznikov, ki ne ustvarijo reševalnega pasu ob zastojih in tako otežujejo reševanje življenj.
S spremembo predlagane novele Zakona o pravilih cestnega prometa je predvidena strožja obravnava voznikov, ki se priključijo vozilu s prednostjo, za spremstvo in v spremstvu ali jih prehitijo, strožja obravnava voznikov, ki ne vzpostavijo reševalnega pasu ali vozijo oziroma se ustavijo na vzpostavljenem reševalnem pasu in s tem vozilom, ki so na intervencijski vožnji, preprečuje izvedbo nujnih nalog, potrebnih za reševanje življenja ali premoženja oziroma za preprečitev nastanka velike materialne škode. V praksi je namreč vse več primerov neupoštevanja pomena posebnih svetlobnih in zvočnih znakov (priključitev vozilu s prednostjo) ter neupoštevanja pravila o vzpostavitvi reševalnega pasu in vožnji oziroma ustavitve na vzpostavljenem reševalnem pasu na avtocesti in hitri cesti z dvema ali več prometnimi pasovi za vožnjo v eno smer. Za navedene kršitve se zato predlaga globa v višini 500 evrov in stranska sankcija treh kazenskih točk. S predlagano novelo Vlada ponovno poziva k odgovornemu ravnanju v prometu, da bi bilo takšnih prekrškov in kazni čim manj.
Predlagana novela predvideva tudi razširitev izjem za vožnjo in ustavitev na odstavnem pasu ali odstavni niši (vozila javne veterinarsko higienske službe) ter hojo po avtocesti in hitri cesti pri odvozu povoženih ali poginulih živali.
Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o pravilih cestnega prometa sledi temeljnim ciljem prometno-varnostne politike v Sloveniji, to je večja varnost vseh udeležencev v cestnem prometu, zmanjšanje števila prometnih nesreč s smrtnim izidom in prometnih nesreč, v katerih so osebe poškodovane.