Finančni petek: Upravljanje z javnimi financami
Ob letošnji prvi izdaji 30-letne državne obveznice se vračamo k področju državnega zakladništva.
Vas zanima, kako upravljamo z dolgom?
V državnem proračunu so lahko prihodki nižji od odhodkov, kar pomeni, da se je treba zadolžiti za financiranje primanjkljaja. Zadolžujemo se tudi za odplačilo glavnic dolga, ki zapadejo v odplačilo, če tega ni mogoče pokriti iz proračunskega presežka ali drugih prihodkov iz premoženja države.
Upravljanje z javnim dolgom je ključno za zagotavljanje finančne stabilnosti Slovenije. Z odgovornim pristopom k zadolževanju ustvarjamo pogoje za trajnostni razvoj, hkrati pa zagotavljamo, da so javne finance vzdržne za prihodnje generacije.
Dolg državnega proračuna upravljamo z odkupovanjem in zamenjavami obstoječega dolga ter s posli, s katerimi uravnavamo obrestno ter valutno tveganje. Pomemben del upravljanja je tudi optimizacija ročnosti dolga za zmanjšanje tveganja refinanciranja ter zagotavljanje pravočasnih plačil glavnic in obresti. S tem dosegamo kar se da ugodne pogoje za zadolževanje.
Ob tem stalno spremljamo razmere na finančnih trgih in prilagajamo naše strategije.
Za financiranje proračuna pripravljamo letni program financiranja, ki ga sprejme vlada. Program financiranja je ključni operativni dokument, ki vsebuje strateške cilje upravljanja z dolgom, višino potrebnega financiranja, instrumente financiranja ter opredeljuje načine in pogoje odkupov ter zamenjav dolga. Za triletno obdobje pripravljamo Strategijo upravljanja z dolgom, ki jo sprejme vlada.
Z učinkovitim upravljanjem dolga ohranjamo stabilnost javnih financ, kar pomeni manj tveganj za financiranje javnih storitev ter zaščito pred šoki na finančnih trgih, ki bi lahko negativno vplivali na blaginjo državljanov.
Ponosni smo, da je naš direktorat za zakladništvo pred leti prejel naziv upravljavca s tveganji državnega dolga leta (angleško Sovereign Risk Manager of the Year), ki ga podeljuje londonska revija Risk Magazine.
Na Ministrstvu za finance ostajamo zavezani preglednosti in odgovornosti pri upravljanju javnega dolga.