Bolj finančno pismeni, bolj varni in "bogati"
Ministrstvo za finance pripravlja nov Nacionalni program finančnega opismenjevanja, ki nadomešča starega iz leta 2010. Novi program bo bolj konkreten in ne bo "samemu sebi namen". Program zasleduje 10 jasnih in merljivih ciljev, ki jih bomo redno spremljali, merili in po potrebi letno prilagajali.
Glavni cilj finančne pismenosti je namreč zgraditi močno družbo posameznikov in družin, ki so finančno pismeni in sposobni sprejemati pametne odločitve pri ravnanju s svojim denarjem. Sistematično in kakovostno finančno opismenjevanje državljanom omogoča, da so bolje opremljeni za sprejemanje premišljenih in odgovornih finančnih odločitev, so manj dovzetni za prevare in zlorabe, so bolje pripravljeni na nepredvidene dogodke in imajo boljše možnosti za dosego svojih ciljev.
Finančno opismenjevanje bo zato usmerjeno v vse ciljne skupine: učence in dijake (6-18 let), mlajše odrasle, odrasle, ranljive skupine (starejši, prejemniki nizkih dohodkov, priseljenci, invalidi), vlagatelje, podjetniki ter tudi vodilne v malih in srednje velikih podjetjih.
Da bi z izobraževalnimi vsebinami dosegli kar najširšo populacijo, bomo na Ministrstvu za finance pripravili serijo informativnih in poučnih podkastov o za posameznike pomembnih temah – denar, obrestne mere, inflacija, ljudske obveznice, vlaganje na borzi, kriptovalute, nepremičnine in podobno.
Danes objavljamo prvi, uvodni podkast s finančnim ministrom Klemnom Boštjančičem o tem, zakaj je Nacionalni program finančnega opismenjevanja pomemben, kakšne cilje smo si zadali, kako jih bomo merili in kaj bo to prineslo ne samo državnemu proračunu, ampak nam vsem. "Velikokrat se govori, da smo Slovenci konzervativni vlagatelji, ampak v resnici dejstva na to ne kažejo. Če to merimo v odstotku premoženja v depozitih, bi lahko tako smatrali, hkrati pa smo Slovenci tudi eden od narodov, ki največ v odstotkih vlaga v kripto sredstva, torej izrazito špekulativen inštrument," ocenjuje minister. Skupaj s sodelavci se zato zavzema, da bi finančno opismenjevanje postalo obvezen učni predmet že v osnovnih in srednjih šolah, morda celo v povezavi z digitalnimi znanji, ki je v našem izobraževalnem sistemu prav tako primanjkuje. "Srednješolci morajo danes vedeti, kaj je mitohondrij ali pa poznati buržuazne revolucije na Nizozemskem in v Angliji, medtem ko ničesar ali skoraj ničesar ni o finančnem opismenjevanju ali digitalizaciji, pa vsi vemo, da bomo to celo življenje potrebovali," se je slikovito izrazil minister.
Že prihodnji ponedeljek bo objavljen tudi prvi v sklopu tematskih podkastov, ki si bodo nato sledili na vsakih 14 dni. Tema naslednjega podkasta bo pomembna in zanimiva za prav vsakega od nas – denar.
-
Finančno opismenjevanje
Finančno opismenjevanje je celovit proces, ki posamezniku omogoča, da razvije finančno ozaveščenost, pridobi potrebno znanje, osvoji praktične spretnosti, oblikuje pozitiven odnos do denarja in razvije ustrezno vedenje za sprejemanje preudarnih finančnih odločitev ter doseganje finančne blaginje. To vključuje razumevanje osnovnih finančnih pojmov, sposobnost upravljanja proračuna, razumevanje finančnih produktov in storitev, sposobnost sprejemanja informiranih odločitev o porabi, varčevanju in naložbah ter zmožnost načrtovanja svoje finančne prihodnosti.