Skoči do osrednje vsebine

Minister mag. Props obiskal Upravni enoti Celje in Šentjur pri Celju

Minister za javno upravo mag. Franc Props tudi v tem letu nadaljuje obiske upravnih enot. Danes dopoldne se je mudil v Savinjski regiji. Najprej je obiskal Upravno enoto Celje in za tem še sosednjo Upravno enoto Šentjur pri Celju.

Na Upravni enoti Celje, kjer je zaposlenih 90 javnih uslužbencev in pokriva območje štirih okoliških občin, se je sestal z načelnikom Damjanom Vrečkom in si v nadaljevanju obiska ogledal upravno enoto ter se srečal z zaposlenimi. Na upravni enoti veliko vlagajo v svetovalno dejavnost strankam, da upravni postopki potekajo brez zapletov in so do uporabnika prijazni. Minister mag. Franc Props se jim je ob tej priložnosti zahvalil za njihovo vestno delo in spomnil na začetek izvajanja novega plačnega sistema. »Izračuni ministrstva za javno upravo kažejo, da bodo plače uradnikov na upravnih enotah, ki delajo že vsaj deset let in imajo za sabo pet napredovanj, višje od 416 do 470 evrov bruto. Prav tako smo uvedli novi delovni mesti referent UE in višji referent UE.«

Mag. Props je srečanje v knežjem mestu obenem izkoristil za sestanek z župani Mestne občine Celje Matijem Kovačem, Občine Dobrna Martinom Breclom, Občine Štore Miranom Jurkoškom in Občine Vojnik Brankom Petretom. V pogovoru so se dotaknili sodelovanja med občinami in celjsko upravno enoto, ki so ga ocenili kot zelo dobrega in dejali, da je delovanje Upravne enote Celje zgled in opomnik za celotno Slovenijo. Delovanje upravne enote so župani pohvalili, saj se vse zadeve rešujejo hitro in profesionalno, zaostankov pa ne zaznavajo. V sklopu Upravne enote Celje delujeta tudi krajevna urada Dobrna in Vojnik. 

Na Upravni enoti Šentjur pri Celju je ministra sprejela načelnica mag. Marjana Metličar. Spregovorila sta o aktualnih vsebinah in načrtih. Upravni enoti Šentjur pri Celju in Celje sta med prvimi slovenskimi upravnimi enotami, ki sta že vpeljali novi sistem eGraditev. Pri njih vlogo za gradbeno dovoljenje že lahko oddate elektronsko, pri čemer je digitalno izveden tudi celoten postopek in izdana odločitev. Upravna enota Šentjur sodeluje pri več pilotnih projektih digitalizacije poslovanja, ki zmanjšujejo administrativno breme.  Minister je izpostavil, da si bo Ministrstvo za javno upravo v sodelovanju še z ostalimi pristojnimi resorji še naprej prizadevalo za uvajanje najboljših praks na organizacijskem področju kot tudi za nadaljevanje digitalizacije storitev. »Poleg postopnega prehoda na eGraditev nadaljujemo s povezovanjem državnih registrov in drugih baz podatkov z naprednimi analitičnimi orodji (projekt Skrinja), usklajujemo aktivnosti glede informatizacije drugih upravnih nalog,« je povedal minister, ki se je tudi v Šentjurju v nadaljevanju obiska sprehodil po upravni enoti in se srečal z zaposlenimi. Tamkajšnja upravna enota zaposluje 21 ljudi. Še pred tem se je sestal z županom Občine Šentjur mag. Markom Diacijem in Občine Dobje Francem Leskovškom. Spregovorili so predvsem o skupnih projektih, saj bo upravna stavba v Šentjurju kmalu deležna prenove, kar bo skupen projekt občine in države.

Upravne enote letos obeležujejo 30 let delovanja. Ustanovljene so bile 1. januarja 1995 na podlagi Zakona o upravi. Z njim je bila organizirana državna uprava na lokalni ravni, upravne enote pa so prevzele naloge, ki jih je prej opravljala skupna občinska uprava v okviru nekdanje družbeno-politične ureditve. Danes na 58 upravnih enotah približno 2.400 javnih uslužbencev opravlja naloge na področjih, kot so izdajanje osebnih dokumentov, matične zadeve, upravni postopki, gradbene zadeve, promet in podobno. Letno upravne enote izdajo v povprečju 3,5 milijona upravnih aktov, kar kaže na njihovo ključno vlogo v naši družbi.