Stičišče za oblikovanje politik – nevtralni podpornik pri uvajanju mikrodokazil
Eden izmed primerov uspešnega sodelovanja v letu 2024 je projekt uvajanja mikrodokazil, kjer je MJU v okviru Stičišča za oblikovanje politik podprlo Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije (MVZI) pri vzpostavljanju nacionalnega okvira za izvajanje mikrodokazil. Z izvedbo serije delavnic je SOP omogočil vključitev ključnih deležnikov na različnih ravneh šolanja, gospodarstva, trga dela in okolja.
Ključni rezultati procesa
Proces uvajanja mikrodokazil je prinesel naslednje konkretne dosežke:
- Razvoj skupne definicije mikrodokazil.
- Simulacijo poenotenega procesa za izvajanje mikrodokazil v praksi, od identifikacije potreb, oblikovanja programov, do evalvacije in umestitve v register mikrodokazil.
- Identifikacija in obravnava kritičnih točk in vrzeli v procesu, vključno z zakonodajo in zagotavljanjem kakovosti na vseh ravneh.
- Prototip enotne vstopne točke za mikrodokazila, ki bi uporabnikom (izvajalcem in prejemnikom) omogočala dostop do vseh ključnih informacij na enem mestu.
Tako so podane ključne podlage za sistemsko uvedbo mikrodokazil v prakso.
Vloga MJU v prihodnje
MJU bo tudi v prihodnje aktivno podpiralo proces vzpostavljanja in implementacije mikrodokazil v Sloveniji. Posebno pozornost bomo posvetili:
- Celovitemu spremljanju procesa, da se zagotovi uspešno umeščanje mikrodokazil na srednji, višji in visokošolski ravni izobraževanja.
- Krepitvi sodelovanja med deležniki, tako na nacionalni kot medresorski ravni, z vključevanjem širšega spektra strokovnjakov in uporabnikov.
- Nadaljnji podpori z metodološkim in procesnim vodenjem, vključno z izvedbo novih delavnic in facilitacijo dialoga med različnimi skupinami, ko bo zaznana potreba.
- Promociji trajnostnih praks, ki so vključene v vsebine mikrodokazil in lahko pomembno prispevajo k ozaveščanju ter usposabljanju za odgovorno ravnanje z okoljem.
Mikrodokazila kot trajnostna inovacija bodo omogočila tudi širjenje znanj s področja razvoja krožnega gospodarstva in zmanjševanje ogljičnega odtisa z vključevanjem vsebin, ki spodbujajo trajnostne poslovne modele, okolju prijazne tehnologije in krožne prakse.
S temi usmeritvami si MJU prizadeva zagotoviti, da mikrodokazila postanejo ključni del vseživljenjskega učenja, ki bo dostopno, relevantno in usmerjeno v prihodnost.
SOP tako ostaja ključni akter pri oblikovanju inovativnih, vključujočih in trajnostnih politik, ki naslavljajo izzive današnjega časa.