Fajon: Z grožnjami in orožjem se nihče ne sme vtikati v ozemeljsko celovitost in suverenost države
“Svoboda, mir in upanje v Ukrajini pomeni tudi svobodo, mir in upanje v Evropi. Nobena država na svetu se ne sme z grožnjami in uporabo sile vtikati v ozemeljsko celovitost, suverenost in politično neodvisnost neke države. Slovenija vedno ostro obsoja vse kršitve mednarodnega humanitarnega prava, vključno z namernimi napadi na kritično civilno in energetsko infrastrukturo, humanitarne delavce, spolno nasilje, prisilno razseljevanje in vsa dejanja, ki ogrožajo varnost in zaščito civilistov”, je v pogovorih z ukrajinskim političnim vodstvom poudarila Fajon.
Ministri so obsodili rusko agresijo na Ukrajino ter se zavzeli za pravičen in trajen mir. Fajon je Ukrajini ponudila tudi tehnično podporo pri uresničevanju reform, nujnih na poti države v Evropsko unijo. Strinjala se je tudi, da bo pri obnovi države nujno sodelovanje zasebnega sektorja.
Ministri so se pozno popoldne sestali tudi z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim, predsednikom vlade Denisom Šmihalom in predsednikom Vrhovne rade Ruslanom Stefančukom. Fajon je v pogovorih poudarila tudi nujnost skupnih prizadevanj za spoštovanje mednarodnega prava in ustanovne listine Združenih narodov, varnost jedrske elektrane, in večjo pomoč pri iskanju na tisoče pogrešanim otrokom. “Spoštujem izjemen pogum Ukrajincev v teh težkih časih, kar nam je vsem opomin in opozorilo, da mir ni samoumeven”, je še poudarila Fajon.
Fajon si je danes ogledala tudi vozila za razminiranje, ki jih je tamkajšnja Državna služba za izredne razmere kupila s slovenskim prispevkom v višini 1,5 milijona evrov za humanitarno razminiranje. “S tremi novimi vozili bo služba lažje opravljala svoje vitalne naloge. Odstranjevanje min in eksploziva je prvi korak k obnovi domov, kmetijstva in upanja za normalno življenje," je dejala ministrica.
Današnje ministrsko srečanje je bilo prvo v tem formatu, pred tem so tri zasedanja v istem formatu potekala na ravni voditeljev držav Ukrajina-Jugovzhodna Evropa.
Slovenija od začetka ruske agresije nudi podporo in pomoč Ukrajini - politično, vojaško in humanitarno. Do zdaj je naša država namenila 15,2 milijona evrov iz humanitarne in razvojne pomoči.
Ministri so se ob Zidu spomina poklonili padlim za Ukrajino v rusko-ukrajinski vojni.