Minister Simon Maljevac na otvoritvi Informative 2025
Izjavo za javnost objavljamo v celoti.
»V veselje mi je, da lahko danes predstavljam učinke Zakona o začasnih ukrepih za izboljšanje kadrovskih in delovnih pogojev ter zmogljivosti pri izvajalcih socialnovarstvenih storitev in dolgotrajne oskrbe – ključen korak k reševanju dolgoletnih izzivov v socialnovarstvenem sistemu. Zakon vključuje osem ukrepov, katerih namen je izboljšati delovne pogoje, povečati privlačnost poklicev in izboljšati dostopnost storitev za uporabnike.
Poudariti želim, da smo že objavili pet javnih razpisov, ki bodo imeli neposreden vpliv na kakovost socialnovarstvenih storitev.
Prvi razpis, ki je že bil objavljen, je javni poziv za dodelitev sredstev za kadrovske štipendije:
Za povečanje zanimanja mladih za poklice, kot so zdravstvena nega, socialno delo, fizioterapija in podobno, smo uvedli sofinanciranje štipendij v višini 200 evrov mesečno za dijake in študente zadnjih letnikov. Ta ukrep ne omogoča le finančne podpore mladim, ampak tudi spodbuja izbiro poklicev, ki so ključni za našo družbo. Poleg tega se štipendije lahko kombinirajo z drugimi oblikami podpore, kar še poveča njihovo privlačnost.
Javni razpis za kadrovske štipendije za šolsko oziroma študijsko leto 2025/2026 bo predvidoma objavljen v prihodnjem mesecu. Do danes je bilo dodeljenih 88 kadrovskih štipendij za 25 socialnovarstvenih zavodov. Dijake in študente zaključnih letnikov programov, kot so gastronomija, socialno delo, fizioterapija, delovna terapija, zdravstvena nega, specialna in rehabilitacijska pedagogika, socialna gerontologija, psihologija in kineziologija, tako spodbujamo, da se povežejo s socialnovarstvenimi zavodi, izvajalci pomoči družini na domu in varstveno-delovnimi centri, ki lahko kandidirajo za sofinanciranje teh štipendij. 88 dodeljenih štipendij pomeni neposredno 88 novih zaposlitev. Za ta program smo namenili dobrih 188.000 evrov.
Drugi ukrep je javni poziv za vključevanje prostovoljcev.
Na prvem roku je bilo uspešnih 7 izvajalcev, ki bodo vključili vsaj 70 prostovoljcev, kar pomeni 6.440 ur prostovoljskega dela v obdobju od februarja 2025 do decembra 2026. Namen tega ukrepa je razbremenitev zaposlenih in krepitev skupnosti okoli socialnovarstvenih zavodov. Posebej poudarim: prostovoljstvo se je že izkazalo kot eden glavnih motorjev zaposlovanja. V uspešnih domovih se največkrat zaposlujejo osebe, ki tam že sodelujejo kot prostovoljci.
Tretji razpis je javni poziv za sofinanciranje izobraževanja zaposlenih.
Razpisanih je bilo 325.000 evrov sredstev, s katerimi bomo omogočili formalno izobraževanje vsaj 65 zaposlenim. Ti zaposleni bodo pridobili izobrazbo, potrebno za opravljanje zahtevnejših nalog v sistemu.
Objavljen je tudi javni poziv za integracijo tujih delavcev.
Razpis je odprt do konca januarja 2025, na voljo pa je 325.000 evrov. Glede na višino sofinanciranja do 3.500 evrov na zaposlenega pričakujemo vključitev do 92 novih delavcev brez državljanstva Republike Slovenije, ki bodo pridobili ustrezna znanja za delo v socialnovarstvenih zavodih.
Peti pa je javni poziv za Javni poziv za dodelitev sredstev za sofinanciranje sodobnih tehnologij in pripomočkov.
Ta je namenjen modernizaciji socialnovarstvenih ustanov z uporabo naprednih tehnologij, ki izboljšujejo učinkovitost dela in kakovost storitev. Na voljo je skupaj 1.142.437 evrov, pri čemer lahko posamezni prijavitelj prejme do 40.000 evrov. Sredstva bo lahko prejelo najmanj 28 izvajalcev, pozitivni učinki pa bodo dosegli širšo skupino zaposlenih in uporabnikov.
Skupna sredstva, namenjena izvajanju ukrepov v obdobju 2024–2026, znašajo skoraj 10 milijonov evrov. Cilj je dolgoročno povečati privlačnost dela v socialnovarstvenem sektorju, ki trenutno beleži največji porast zaposlovanja.
Trendi se obračajo navzgor.
Z veseljem pa z vami delim tudi zadnje podatke o delovni aktivnosti v Sloveniji. Podatki Statističnega urada Republike Slovenije namreč kažejo, da je bilo novembra 2024 v Sloveniji nekaj več kot 948.400 delovno aktivnih oseb, kar je največ do sedaj. Pomemben del tega uspeha razumemo tudi kot rezultat naših naporov: največjo rast zaposlovanja so namreč zaznali ravno v zdravstvu in socialnem varstvu, in sicer za nekaj več kot 400 oseb.
S temi ukrepi odgovarjamo na trenutne izzive in obenem postavljamo temelje za prihodnost. Naša prizadevanja so usmerjena v zagotavljanje kakovostnih storitev za uporabnike ter dostojnih delovnih pogojev za zaposlene.
Mladim, ki bodo danes imeli priložnost spoznati raznolike poklicne poti, želim uspešen dan in dodajam, da poklici, ki potekajo v socialnovarstvenem sektorju, niso le delo; so namreč poslanstvo, ki izboljšuje življenja in ustvarja močnejšo skupnost.«
Ob ministru za solidarno prihodnost je na razstavnem prostoru ministrstva podal izjavo za javnost tudi Alen Gril, direktor Doma dr. Janka Benedika iz Radovljice. Gril je pozdravil napore ministrstva za izboljšanje delovnih pogojev in zaposlovanja v socialnem varstvu, predvsem v delu urejanja področja zaposlovanja tujcev in štipendiranj bodočih zaposlenih. Predstavil je lasten projekt zaposlovanja delovne sile iz tujine. Dom je bil namreč uspešen na zaposlitvenih sejmih v Tuzli in Sarajevu v Bosni in Hercegovini, od 19 prijavljenih delavk in delavcev bodo realizirali približno polovico zaposlitev. Pri zaposlovanju tujcev je pomembno tudi iskanje namestitvenih rešitev, zato direktor že vodi pogovore v tej smeri z domačo in bližnjimi lokalnimi skupnostmi.