Ministrstvo na sejmu Informativa o prednostih učiteljskega poklica
Na stojnici ministrstva se lahko udeleženci seznanijo z učiteljskim poklicem, za pogovor pa so na voljo izkušeni sodelavci s področja vzgoje in izobraževanja.
Na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje želimo mlade k učiteljskemu poklicu spodbuditi tudi s konkretnimi ukrepi. Študentom pedagoških programov nudimo štipendije na področjih, kjer se trenutno najbolj zaznava potreba po dodatnih učiteljih. To so področja naravoslovja, tehnike, računalništva in posebnih potreb. Za študijsko leto 2024/2025 naj bi prvotno dodelili 100 štipendij, zaradi velikega zanimanja pa je bilo razpisanih in dodeljenih kar 300.
Višje plače za učitelje začetnike in prenova učnih načrtov
Ob štipendijah so za prihajajoče generacije učiteljev spodbudni še drugi ukrepi – ministrstvo sofinancira študijske programe za pridobitev pedagoško-andragoške izobrazbe in šolnine za nadaljnje izobraževanje strokovnih delavcev. Za slednje je bilo od leta 2019 skupno namenjenih že okoli 1,16 milijona evra. Omeniti velja tudi že uveljavljeno reformo plačnega sistema v javnem sektorju, ki prinaša dvig plač učiteljem, še posebej tistim, ki v poklic komaj vstopajo. Ob tem spodbujamo občine k prednostnemu dodeljevanju neprofitnih stanovanj učiteljem začetnikom, aktivnosti, h kateri so samostojno pristopile že nekatere slovenske občine. Prav tako je v teku temeljita prenova učnih načrtov, ki bo bolj prilagojena potrebam sodobne družbe. Te posodobitve so ključne za vse udeležence sistema vzgoje in izobraževanja.
Ljubljanski sejem Informativa, kjer se udeleženci lahko seznanjajo s pestro paleto izobraževalnih programov v Sloveniji, je obiskal tudi državni sekretar na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje mag. Andrej Sotošek ter ob tem poudaril, kako dobrodošlo je, da imajo mladi priložnost za tovrsten poglobljen vpogled v prednosti različnih izobraževalnih programov, ki jih ponuja slovenski sistem vzgoje in izobraževanja.