Prvo leto izvajanja finančnih instrumentov v kmetijstvu upravičilo pričakovanja
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) je konec avgusta 2023 podpisalo pogodbo o izvajanju finančnih instrumentov (FI) v kmetijstvu s Slovenskim regionalno razvojnim skladom (SRRS), ki že več kot 25 let s finančnimi spodbudami skrbi za razvoj slovenskega podeželja.
Na MKGP se zavedamo, da so finančna sredstva nujna za rast, razvoj, pa tudi za ohranjanje kmetijske proizvodnje, pri čemer nepovratna sredstva skupne kmetijske politike (SKP) ne morejo pokriti vseh potreb. Ključni problemi kmetov pri pridobivanju virov financiranja nastajajo predvsem zaradi pomanjkanja poslovne ali kreditne zgodovine, pomanjkanja sposobnosti zavarovanja posojila s premoženjem, visokih stroškov odobritve posojil, obremenjujočih administrativnih postopkov. Hkrati pa povpraševanje po finančnih virih presega ponudbo, kar je posledica omejene ponudbe virov financiranja kmetijstva na slovenskem trgu.
Podlaga za oblikovanje finančnih instrumentov je bila ˝Predhodna ocena finančnih instrumentov v Sloveniji˝ iz katere izhaja, da sta najbolj izpostavljeni ciljni skupini v kmetijstvu glede potreb po financiranju razvoja oziroma naložb in obratnih sredstev mladi kmeti in majhne kmetije. Zato sta MKGP in SRRS razvila finančna produkta, prilagojena njihovim potrebam: mikroposojila za majhne kmetije in mlade kmete ter razvojna posojila s portfeljsko garancijo, subvencijo obrestne mere in kapitalskim znižanjem za mlade kmete.
Rezultati prvega leta izvajanja FI v kmetijstvu in njihove prednosti za kmete
Od podpisa pogodbe je SRRS objavil:
- dva javna razpisa za dodelitev mikroposojil v skupni višini 3.286.500 evra, od katerih je bilo odobrenih 1,50 milijona evra 65 mladim kmetom in 0,44 milijona evra 22 majhnim kmetijam;
- dva javna razpisa za dodelitev razvojnih posojil v skupnim višini 12.403.125 evra, od katerih jih je bilo odobrenih 12,36 milijona evra 57 mladim kmetom.
Oba finančna produkta prinašata upravičencem številne prednosti: brez stroškov odobritve in vodenja posojila, nizka obrestna mera (oziroma brez obresti v primeru mikroposojil), možnost pridobitve podpore v obliki kapitalskega znižanja (odpis dela posojila) ob doseganju merljivega trajnostnega cilja, ugodnejši pogoji zavarovanja, enostavna prijava preko spleta in hitra odobritev podpore v primeru popolne vloge. Za oba finančna produkta velja, da so vloge odobrene povprečno v manj kot sedmih dneh od dneva popolnosti vloge.
Za kmete je pomembno tudi, da sta oba finančna produkta na voljo skozi celo leto, vse do leta 2027, kar jim olajša finančno načrtovanje. V skladu s pravili državnih pomoči pa je možna tudi kombinacija nepovratnih sredstev skupne kmetijske politike in finančnega produkta.
Dober glas seže v deveto vas: izkušnje prejemnikov podpore iz FI
»S sredstvi sem investirali v osnovno čredo, stroj za obdelavo zemlje in obratna sredstva, kar je pomembno izboljšalo delovanje kmetije. Proces je bil enostaven in bi ga priporočil tudi drugim kmetom.« - Aljaž Goropevšek
»S pomočjo sredstev sem si zagotovil obratna sredstva, kar je izboljšalo mojo proizvodnjo. Postopek je bil enostaven, zato ga priporočam tudi drugim kmetom.« - Uroš Šraj
»S pomočjo sredstev bom rekonstruiral in prizidal hlev za krave molznice. Ta investicija bo izboljšala pogoje za živali in povečala kapacitete kmetije. Postopek pridobivanja sredstev je bil usmerjen v konkretne potrebe kmetije. « - Mihael Puhek
Ključne značilnosti finančnih produktov
AGRO FI mikro
Finančni produkt AGRO FI mikro je namenjen majhnim kmetijam in mladim kmetom, ki lahko pridobijo mikroposojilo za nakup in posodobitev kmetijske opreme, gradnjo objektov, nakup živali, kmetijskih zemljišč, obratnih sredstev (semena, gnojila ipd.) ter za uvajanje novih tehnologij. Višina posojila se giblje od 5.000 do 25.000 evrov, z obrestno mero 0-odstotkov in rokom vračanja do 5 let. Zavarovanje posojila je z menicami. Več: AGRO FI mikro - Slovenski regionalno razvojni sklad.
AGRO FI mladi
Finančni produkt AGRO FI mladi je razvojno posojilo s portfeljsko garancijo, subvencijo obrestne mere in kapitalskim znižanjem, ki je namenjeno mladim kmetom za naložbe v osnovna sredstva in za financiranje obratnih sredstev v povezavi s projektom. Prijavijo se lahko mladi kmeti, ki so že prevzeli ali prevzemajo oziroma ustanavljajo kmetijska gospodarstva, so stari do 40 let in izpolnjujejo razpisne pogoje. Pridobijo lahko razvojno posojilo od 25.001 do 1.000.000 evra z nizko obrestno mero (0,5-odstotka za trajnostne projekte, 1-odstotek za ostale projekte) in dobo vračanja do 20 let ter ugodnim zavarovanjem (zavarovanje 20-odstotkov višine posojila z obliko, ki je po javnemu razpisu možna, v razmerju 1,2-kratnika posojila) Za doseganje trajnostnih ciljev, ki podpirajo prehod v zeleno, digitalno in podnebno nevtralno kmetijsko gospodarstvo mladega kmeta, je možno pridobiti tudi kapitalsko znižanje (nepovratna sredstva, s katerimi se odpiše del posojila, do največ 5-odstotkov upravičenih stroškov projekta brez DDV oziroma do 10.000 evra, ob zaključku ročnosti posojila, na način skrajšanja odplačilne dobe projekta). Več: AGRO FI mladi - Slovenski regionalno razvojni sklad.
Zgodbo nadaljujemo
Skupne zaveze MKGP in SRRS, dane deležnikom v kmetijstvu ob pogovorih glede uvedbe FI v kmetijstvu – da bodo povratna sredstva upravičencem na voljo hitro, administrativno kolikor je možno manj zahtevno, in za projekte, namenjene obnovi, rasti in razvoju kmetijske dejavnosti – izpolnjujemo in tako bomo ravnali tudi v prihodnje.
Slovenski regionalno razvojni sklad je decembra povečal razpisana sredstva za FI v kmetijstvu in podaljšal roke za oddajo vlog. Za finančni produkt AGRO FI mladi oz. za razvojna posojila z omejenim portfeljskim jamstvom, subvencijo obrestne mere in kapitalskim znižanjem je dodatno razpisanih 6,9 milijona evra, za finančni produkt AGRO FI mikro oz. za mikroposojila je dodatno razpisanih 2,4 milijona evra. Vloge je možno oddati preko aplikacije eRsklad do konca leta 2025 oz. do porabe sredstev.
Dodatne informacije glede obeh finančnih produktov so dostopne na spletni strani.