Lažne objave o predsedniku vlade na Facebooku
Obe objavi sta vsebovali povezavo na spletno stran, kjer naj bi bilo več informacij o tem domnevnem dogodku. Analiza spletne strani je pokazala, da je ta popolnoma brez vsebine. Ugotovljeno je bilo, da je bila stran registrirana januarja letos, pri čemer je lastnik spletne domene ostal anonimen.
Pristojne vladne službe ocenjujejo, da za temi objavami stoji neznani akter, katerega cilj je očrniti aktualno vlado in vnašati negotovost ter nestabilnost v slovensko družbo. Objave so bile plačane, kar pomeni, da je uporabnik plačal Facebooku, da bi jo videlo čim več ljudi. S takšnimi pristopom se poveča vidnost objave in se prikaže tudi ljudem, ki ne spremljajo določenega profila.
Lažne objave so bile medtem odstranjene s Facebooka. Vlada vse uporabnike družbenih omrežij poziva k previdnosti: ne zaupajte in ne delite vsebin, ki se zdijo lažne ali zavajajoče. Preden objavo delite, preverite njeno verodostojnost in se vprašajte, ali je lahko resnična.
Za pomoč pri prepoznavanju lažnih novic je vlada pripravila smernice in nasvete, ki so dostopni na naslednji povezavi: https://www.gov.si/zbirke/projekti-in-programi/dezinformacije/.