Gotovina je pri Slovencih še vedno najbolj »in«
Ministrstvo za finance želi z novim Nacionalnim programom finančnega opismenjevanja Slovence čim bolj finančno izobraziti, pri čemer cilja prav na vse skupine, od osnovnošolcev, srednješolcev in študentov do zaposlenih, upokojencev in celo podjetnikov. Zato v prvem vsebinskem podkastu odpiramo temo, ki se dotika prav vseh nas, denar.
Kaj pa podatki o plačilih in predvsem najbolj priljubljenih oblikah plačevanja povedo o Slovencih, kakšni smo? »Dejstvo je, da večinoma še vedno plačujemo z gotovino. To je neka navada, poleg tega želimo imeti nekaj otipljivega in v denarnici videti, koliko denarja še imamo,« ocenjuje Simon Anko direktor za Plačilne in poravnalne sisteme pri Banki Slovenije. Kot pravi, to nikakor ne kaže na slabo digitalno pismenost, saj tudi v zelo razviti Nemčiji in celo na Japonskem prevladuje gotovinsko plačevanje. »Gotovina omogoča tudi anonimnost in to je za mnogo ljudi velika vrednota,« je prepričan tokratni gost podkasta »S financami na ti«.
Gotovina je zakonsko zaščitena in pravkar je v snovanju nova serija bankovcev, kar jasno potrjuje, da namena po ukinitvi gotovine ni poudarja Anko.
In kakšen je odnos Slovencev do drugih načinov plačevanja? V povprečju imamo Slovenci vsaj 2 plačilni kartici in pol, digitalne denarnice, več kot 700.000 pa je tudi že uporabnikov takojšnjega plačila Flik. Na vidiku pa je, sicer še bolj ideja kot dejstvo, tudi digitalni evro. Ideja digitalnega evra je vpeljava digitalne gotovine, ki bo komplement bankovcem in kovancem. V ozadju digitalnega evra pa naj bi bila tako aplikacija, kot plastika oziroma kartica, zato da ne bi izključili dela prebivalstva.
In če je široka možnost izbire po eni strani prednost, po drugi prinaša tudi vedno več možnosti zlorab. »Danes se goljufije selijo na segment takojšnjih plačil,« razlaga Simon Anko z Banke Slovenije. In dodaja: »Seveda pa rešitve, ki omejejo goljufije, sledijo digitalizaciji in tudi idejam goljufov.« Zato smo v resnici vedno bolj in ne vedno manj varni, k čemur je možno pripomogla tudi dvojna avtentikacija plačil.
Podkasti si bodo sicer sledili vsakih 14 dni, vsak drugi ponedeljek. V tretjem pa vse in še več o obrestnih merah. Vabljeni k poslušanju podkastov Ministrstva za finance!