Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Pojasnila k predlogu Uredbe o omejevanju svetlobnega onesnaževanja

V zadnjih dneh so se pojavile nekatere napačne informacije o predlogu nove Uredbe o omejevanju svetlobnega onesnaževanja, zato smo pripravili seznam pogosto zastavljenih vprašanj in odgovorov, ki jasno pojasnjujejo vse ključne točke.

Predlog uredbe je trenutno v javni obravnavi, zato pozivamo vse zainteresirane deležnike, da oddajo svoje pripombe. To je pomemben korak k zagotavljanju boljše kakovosti življenja za vse, saj pravilno urejena razsvetljava pripomore k večji varnosti, manjšemu svetlobnemu onesnaževanju in večji energetski učinkovitosti. S tem želimo tudi zmanjšati negativne vplive na zdravje ljudi in živali, ki jih lahko povzroči prekomerno svetlobno onesnaženje.

  1. Zakaj sprejemate novo uredbo o svetlobnem onesnaževanju?
    Ker se je od leta 2007, ko je bila Uredba o omejevanju svetlobnega onesnaževanja sprejeta, na področju osvetljave zgodilo nekaj večjih sprememb. Na primer, v obstoječi uredbi so mejne vrednosti izražene v vatih (W), ki opisujejo samo porabo električne energije, ne pa količine svetlobe, ki se zaradi uporabe bolj učinkovitih LED sijalk zvišuje kljub upoštevanju obstoječega predpisa.Prav tako na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo ter Inšpektoratu za okolje in energijo pogosto prejemamo pritožbe občanov, da jim javna razsvetljava, objekti za oglaševanje ali razsvetljava sosedove hiše svetijo v spalnice.
  2. Katere spremembe prinaša uredba?
    S predlogom uredbe želimo postopno omejiti uporabo hladne bele svetlobe in spodbuditi uporabo tople bele svetlobe, ki bo zmanjšala negativne učinke na bioritem in biodiverziteto ter posledično na ekosisteme.Predlagamo tudi bistveno nižje mejne vrednosti pri osvetljevanju objektov za oglaševanje, ugašanje objektov za oglaševanje v poznem nočnem času ter zmanjšanje svetilnosti, uporabo senzorjev in potrebam prilagojeno uporabo cestne razsvetljave na stanovanjskih območjih v poznem nočnem času.Predlagamo, da se cestna razsvetljava prilagaja gostoti prometa in da se svetilke uporabljajo takrat, ko je to smiselno. Nikakor pa ne želimo ugašati svetilk tam, kjer so te zaželene in nujne.
  3. Ali me boste kaznovali, če ponoči pozabim ugasniti luči okoli svoje hiše?
    Ne, predlog nove uredbe ne zahteva ugašanja svetilk, ki osvetljujejo zunanje površine stanovanjskih stavb, zato v takšnih primerih tudi ni predvidenih kazni. Naštetih je nekaj ukrepov za zmanjšanje svetlobnega onesnaževanja, tudi ugašanje svetilk v poznem nočnem času, ko zunanje površine niso v uporabi. Pri tem gre le za priporočila, ki niso obvezna in zato zanje niso predvidene kazni.
  4. Sosed mi sveti v spalnico – kaj lahko naredim?
    V predlogu uredbe so navedene mejne vrednosti osvetlitve na oknih spalnih prostorov, ki ne smejo biti presežene. Pri tem pridejo v poštev tudi svetilke, ki osvetljujejo zunanje površine stanovanjskih stavb. Če menite, da so na oknih vaše spalnice mejne vrednosti presežene zaradi razsvetljave, ki jo upravlja vaš sosed, lahko podate prijavo na Inšpektorat za okolje in energijo.
  5. Ali lahko prijavim soseda, ki ima celo noč prižgane luči okoli svoje hiše?
    Osvetljevanje zunanjih površin ni prepovedano. Niti s trenutnimi predpisi niti s predlaganimi spremembami uredbe osvetljevanje stanovanjskih stavb vso noč ni prepovedano, tako da sosed v tem primeru ne krši predpisov in vaša prijava ne bo utemeljena.
  6. Ali bodo svetilke na senzor postale obvezne?
    Ne, vendar je njihova uporaba priporočljiva za zmanjšanje nepotrebne osvetljenosti. Zunanje površine stanovanjskih stavb se že danes smejo osvetljevati le s svetilkami, ki svetijo navzdol in tudi s svetilkami, ki svetijo navzgor, če imajo te nizko priklopno moč. Danes za svetilke, ki svetijo navzgor, velja omejitev 25 vatov (W), nova uredba pa predvideva omejitev 300 lumnov (lm). Če z zunanjo razsvetljavo svoje stanovanjske stavbe osvetljujete tudi sosednje stavbe, bi po predlogu nove uredbe morali razsvetljavo prilagoditi tako, da mejne vrednosti na oknih varovanih prostorov sosednjih stavb ne bodo presežene.
  7. Zakaj omejujete osvetljevanje hiš, reklamnih panojev pa ne?
    Predlog nove uredbe omejuje svetilnost reklamnih panojev in predvideva njihovo ugašanje po 22. uri oziroma v mestnih središčih po 24. uri.
  8. Če bo manj razsvetljave, ali se bo povečal kriminal?
    Predlog uredbe ne zahteva ugašanja javne razsvetljave v naseljih, pač pa prilagajanje jakosti javne razsvetljave glede na gostoto prometa. Na stanovanjskih območjih, na javnih poteh in nekategoriziranih cestah, kjer je ponoči izredno nizka prometna aktivnost, z namenom zmanjšanja osvetljevanja zasebnih prostorov (npr. spalnice) predlagamo naslednje ukrepe: ugašanje svetilk, zmanjšanje svetilnosti ali uporabo senzorjev.
  9. Ali lahko osvetlim svojo hišo, kakor želim?
    Da. Predlog uredbe predvideva osvetlitev na način, da luči ne presegajo mejnih vrednosti s katerimi osvetljujejo okna sosedovih spalnih prostorov. Predvidena je tudi uporaba tople bele svetlobe.
  10. Zakaj cerkve ostajajo osvetljene, pločniki pa ne?
    Tudi glede razsvetljava kulturnih spomenikov predlog uredbe predvideva izklop osvetlitve ob 22. uri oziroma po 24. uri, če je kulturni spomenik v mestnem središču. Kulturni spomeniki izven naselja se osvetljujejo samo v primeru, da gre za spomenik posebnega pomena, kar se dokaže v postopku pridobivanja kulturnovarstvenega soglasja.Jakost javne razsvetljave naj bi se po novem prilagajala gostoti prometa, po 22. uri oziroma po 24. uri pa predlagamo, da se na stanovanjskih območjih, na javnih poteh in nekategoriziranih cestah ugasne ali zmanjša za 75 odstotkov. V obeh primerih se za osvetlitev lahko uporablja senzorje. To nikakor ne pomeni, da bi bili s sprejetjem te uredbe pločniki neosvetljeni.
  11. Imam osvetljeno fasado – ali bom kaznovan?
    Dekorativna, celostna osvetlitev fasad stanovanjskih stavb bi bila po predlogu uredbe prepovedana. Vendar pa to ne pomeni, da na fasadi stavbe ne smejo biti nameščene svetilke, ki osvetljujejo funkcionalne površine okoli stavbe, saj v tem primeru ne gre za razsvetljavo fasade.Izjema je tudi novoletna razsvetljava, ki bi bila po predlogu uredbe dovoljena od 20. novembra do sredine januarja.
  12. Ali se bo prometna varnost poslabšala zaradi manj razsvetljave?
    Predlog uredbe ne zahteva ugašanja svetilk tam, kjer so te potrebne zaradi prometne varnosti.
  13. Ali bodo inšpektorji hodili ponoči in izrekali kazni?
    Inšpektorji delajo po načrtu in se odzivajo na prijave. Večje kršitve bodo preverjene z meritvami in pregledi načrtov razsvetljave.