Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Nemška zvezna ministrica za okolje Steffi Lemke obiskala Triglavski narodni park

Ob robu zasedanja pogodbenic Alpske konvencije v Sloveniji je nemška zvezna ministrica za okolje Steffi Lemke na povabilo Ministrstva za naravne vire in prostor spoznala naravne in kulturne posebnosti Triglavskega narodnega parka. Obenem se je seznanila s prizadevanji Slovenije za trajnostno upravljanje zavarovanih območij, ki so ključnega pomena za ohranjanje naravne in kulturne dediščine.
ministrica s spremstvom stoji na travniku, v ozadju gozd

Nemška zvezna ministrica za okolje Steffi Lemke obiskala Triglavski narodni park | Avtor: Ministrstvo za naravne vire in prostor

Ministrica je v spremstvu generalne direktorice Direktorata za naravo, dr. Katarine Groznik Zeiler, ter direktorja Triglavskega narodnega parka (TNP), dr. Tita Potočnika, obiskala planino Zajavornik. Tam so ji strokovni sodelavci TNP predstavili glavne izzive in dosežke trajnostnega upravljanja zavarovanega območja. Posebna pozornost je bila namenjena trajnostnemu upravljanju gozdov v Triglavskem narodnem parku, kjer so bili predstavljeni načini usklajevanja ekoloških, ekonomskih in socialnih vidikov rabe gozdov.

Obravnavana je bila tudi vloga Javnega zavoda TNP pri upravljanju območij Natura 2000, kar vključuje skrb za ohranjanje biotske raznovrstnosti na teh naravovarstveno pomembnih območjih.

Poudarek je bil tudi na ohranjanju populacije divjega petelina, ki zahteva prilagojeno rabo gozdnih območij, ter na sistematičnem zbiranju podatkov in monitoringu za spremljanje stanja narave.

Nazadnje so bili predstavljeni tudi izzivi, povezani z usmerjanjem obiskovalcev v zavarovanem območju, kar je ključno za zagotavljanje trajnostnega razvoja in ohranjanja narave v parku.

Ministrica Lemke je izrazila občudovanje nad prizadevanji za ohranjanje naravnega ravnovesja in pohvalila celostni pristop Slovenije k trajnostnemu upravljanju naravnih virov. Obenem je izpostavila pomembnost mednarodnega sodelovanja pri varstvu narave ter izrazila željo po nadaljnjem poglabljanju partnerstva med Nemčijo in Slovenijo.

Obisk je še dodatno okrepil pomen Triglavskega narodnega parka kot modela dobrih praks pri upravljanju zavarovanih območij in trajnostnem razvoju, kar postavlja Slovenijo v ospredje evropskih prizadevanj za ohranjanje narave.