Skoči do osrednje vsebine

Potrjeni predlogi zakonov o zdravilih, medicinskih pripomočkih in poklicnih kvalifikacijah

Vlada Republike Slovenije je na današnji seji potrdila tri predloge zakonov, in sicer Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravilih, Zakon o medicinskih pripomočkih ter Zakon o priznavanju poklicnih kvalifikacij v zdravstvu. Predlogi zakonov bodo poslani v obravnavo Državnemu zboru po rednem postopku.
Na odru so trije sivi govorniški odri z grbom Slovenije. Za srednjim stoji ministrica in govori v mikrofona. Pred sabo ima kozarec vode. Za njo so slovenske zastave in zastave Evropske unije. Na sivo-modri steni za njo piše Vlada Republike Slovenije.

Ministrica za zdravje je po seji vlade predstavila vse tri sprejete predloge zakonov. | Avtor: Ministrstvo za zdravje

Predlog Zakona o priznavanju poklicnih kvalifikacij v zdravstvu olajšuje, pospešuje in poenoti vstop tujih zdravstvenih delavcev v slovenski zdravstveni sistem, kar bo skrajšalo čas obravnave prošenj in zmanjšalo stroške za kandidate. »Povprečen čas postopka za priznanje tujih kvalifikacij je danes okoli devet mesecev, po oceni pa naj bi se z novim zakonom skrajšal na okoli tri mesece,« je po seji pojasnila ministrica za zdravje dr. Valentina Prevolnik Rupel in dodala, da bo za kandidate tudi manj administracije. »Tujim zdravstvenim delavcem bo tako omogočen hiter vstop na trg dela ter čimprejšnji začetek integracije v družbo.« Kader v zdravstvu je namreč ključnega pomena za zagotavljanje dostopne, varne in kakovostne zdravstvene obravnave pacientov. Kljub poenostavitvam postopkov pa bo preverjanje strokovnosti, znanja in kakovosti kandidatov ostalo na visoki ravni. »Izvedenci bodo natančno presojali izobraževalne programe in delovne izkušnje kandidatov, kar bo zagotovilo, da v slovenski zdravstveni sistem vstopajo le ustrezno usposobljeni strokovnjaki.« Poleg tega bodo kandidati po priznanju poklicne kvalifikacije vezani na zaposlitev pri ponudniku, kar bo delodajalcem zagotovilo večjo stabilnost in manjše stroške.

»S predlogom novele Zakona o zdravilih želimo zagotoviti, da so na trgu le zdravila, ki izpolnjujejo stroge standarde varnosti, učinkovitosti in kakovosti,« je dejala ministrica. Predlog novele vzpostavlja boljši nadzor nad prometom, proizvodnjo in distribucijo zdravil. »Med drugim usklajuje zakonodajo s pravom Evropske unije, sistemsko ureja financiranje in dostop do zdravil v primeru izjemnih razmer ter določa ukrepe za obvladovanje tveganj pomanjkanja zdravil,« je povedala ministrica. Predlog novele tudi celostno ureja področje nerutinsko pripravljenih zdravil za napredno zdravljenje in poleg uradne kontrole kakovosti zdravil zaradi varovanja javnega zdravja uvaja tudi kontrolo kakovosti učinkovin v prometu, saj se slednje vgrajujejo v magistralna zdravila, ki niso podvržena uradni kontroli zdravil.

»S predlogom Zakona o medicinskih pripomočkih dodatno krepimo zagotavljanje kakovostnih, varnih, učinkovitih in skladnih pripomočkov na trgu Republike Slovenije,« pojasnjuje ministrica. To bo izvedljivo z ustrezno nacionalno implementacijo predpisov Evropske unije (EU) in ureditvijo določenih vidikov preskrbe z medicinskimi pripomočki. Z namenom zagotavljanja varnosti pacientov se določa vloga ter obveznosti deležnikov pri spremljanju učinkovitosti in varnosti ter sankcije, če pride do kršitev nacionalnih ali EU predpisov. Ureditev področja bo prispevala tudi k boljši informiranosti pacientov o medicinskih pripomočkih, ki jih uporabljajo, saj predvideva identifikacijo in sledljivost medicinskih pripomočkov.