Premier dr. Golob slavnostni govornik na obeležitvi ob 80. obletnici osvoboditve Auschwitza
Premier dr. Golob se je v nagovoru uvodoma zahvalil vsem, ki ohranjajo spomin na grozote. »V življenju in na svetu ni hujšega kot to, da so otroci ločeni od svojih staršev. Trpljenje otrok po delovnih, prevzgojnih, koncentracijskih taboriščih po vsej Evropi je eno najtemnejših poglavij zgodovine. In čeprav od osvoboditve taborišč mineva 80 let, nam pogledi teh deklic in dečkov še danes segajo v srce in nam trkajo na vest. Predvsem pa se zrcalijo v pogledih ranjenih, ukradenih in razseljenih otrok v Ukrajini, Gazi in na drugih vojnih žariščih po vsem svetu. Nenehno moramo imeti v mislih tisti dve besedi – »Nikoli več!«.
»Tudi danes ne dela za mir in ne dela za prihodnost tisti, ki razpihuje sovraštvo. Ki nas prepričuje, da se moramo ljudi, samo zato, ker so drugačni od nas, bati. Ki si nabira moč tako, da zmerja, ponižuje in izključuje druge,« je povedal premier.
Dijakinjam in dijakom je zaželel, da bi odraščali v družbi, kjer bi lahko sprejemali. »Najprej sebe – v vsej svoji polnosti in edinstvenosti. Da bi lahko razvili in živeli svojo identiteto svobodno. Se oblačili, kot si želite, poslušali glasbo, ki vam je všeč. Da bi lahko varno potovali po digitalnih svetovih in po planetu. Želim vam poguma, da bi tako prihodnost zase pomagali graditi. Naši današnji častni gostje naj bodo vam in vsem nam navdih.«
Premier je nagovor zaključil s poklonom in zavezo: »… da so vrata, tako moja kot vrata vlade, za vse civilno družbene organizacije, ki si prizadevajo za mir, sožitje in spoštovanje med narodi, vedno na stežaj odprta.«
Pred tem so na Gimnaziji Kranj odprli reportažno razstavo o Auschwitzu – pisma, ki so nastala izpod peres dijakov kranjske gimnazije, celjski muzej moderne zgodovine pa jeo z razstavo o ukradenih otrocih osvetlil to temno plat zgodovine. Dijakinje in dijaki so se pogovarjali s pričevalcema mag. Janezom Žmavcem in gospodom Vladimirjem Guno, ki sta bila med vojno kot otroka ukradena in odpeljana v taborišče.
Dogodek so organizirali dijaki Gimnazije Kranj in Društvo taboriščnikov - ukradenih otrok.