Odziv na ugotovitve Komisije za preprečevanje korupcije glede nakupa stavbe na Litijski
Na ministrstvu se zavedamo, da so ugotovitve Komisije zgolj še dodatno potrdile, da so bile pri tem postopku prisotne resne kršitve, ki so ogrozile tako transparentnost kot gospodarno ravnanje s sredstvi. Vse te ugotovitve nedvomno kažejo na potrebo po izboljšavah v prihodnjem ravnanju z državnim premoženjem in zagotavljanju večje preglednosti pri tovrstnih postopkih.
Ministrstvo za pravosodje se zavzema za uresničitev priporočil Komisije, še posebej tistih, ki zadevajo okrepitev notranjih kontrol in boljše obvladovanje tveganj pri izvedbi prihodnjih projektov.
Glede priporočila KPK, da Ministrstvo za pravosodje pristopi k spremembi ZIntPK, po kateri se glavne tajnike političnih strank uvrsti med uradne osebe po zakonu, je ministrica že na zaslišanju pred pristojnim parlamentarnim odborom napovedala možnost sprememb določil ZIntPK. Spremembe in dopolnitve ZIntPK načrtujemo v letošnjem letu in v tem okviru bomo obravnavali tudi priporočilo KPK. Trenutno smo v postopku ustanavljanja delovne skupine za pripravo predlogov sprememb zakona, v njej pa bodo sodelovali tudi predstavniki KPK.
Glede priporočila, da se pristopi k poenotenju metodologije cenitev zapriseženih cenilcev, ministrstvo že izvaja aktivnosti v zvezi s tem. Jeseni je bil izveden prvi skupni sestanek z resornimi ministrstvi in predstavniki Gurs-a, kjer je bilo izpostavljeno, da cenitev nepremičnin, poleg sodnih cenilcev, opravljajo tudi pooblaščeni ocenjevalci vrednosti pri Slovenskem inštitutu za revizijo in da obravnava te problematike sodi v delokrog več ministrstev. Na sestanku so bili dogovorjeni nadaljnji koraki za pripravo enotne metodologije cenitev, zato je ministrstvo v zvezi s tem že sklicalo nadaljevalni sestanek, ki bo potekal v začetku meseca februarja.
Ob tem še dodajamo, da je ministrstvo lani julija tudi že ustanovilo delovno skupino za upravljanje z nepremičninami v uporabi pravosodnih organov, ki jo sestavljajo tudi predstavniki teh organov. Le-ta bdi nad prostorsko problematiko vseh pravosodnih organov in, med drugim, obravnava spremembe predpisov, vezanih na prostorsko problematiko, predloge smernic in meril za reševanje prostorske problematike, ter obravnava in predlaga strateške usmeritve glede reševanja prostorske problematike pravosodnih organov.
Ministrstvo bo v roku KPK obvestil o aktivnostih glede priporočil.
Naj na koncu še dodamo, da je tudi KPK v svojih ugotovitvah izpostavila, da je zaznala sum storitve kaznivih dejanj, katerih storilec se preganja po uradni dolžnosti, ki pa jih že obravnavajo drugi za to pristojni organi. Glede na to, da preiskava traja že skoraj leto dni, si na ministrstvu želimo, da bi se ti postopki zaključili v najkrajšem možnem času, obenem pa dodajamo, da bo Ministrstvo za pravosodje še naprej sodelovalo z vsemi pristojnimi organi in zagotovilo, da se take napake ne ponovijo v prihodnosti.