Skoči do osrednje vsebine

Državni sekretar Šefic na 5. redni seji Razvojnega sveta Koroške regije

Državni sekretar in vodja službe za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic se je udeležil 5. redne seje Razvojnega sveta Koroške regije. Na srečanju sta sodelovala tudi predstavnika Ministrstva za finance in Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj.
Udeleženci seje Razvojnega sveta Koroške regije sedijo za omizjem v sejni dvorani

Seja Razvojnega sveta Koroške regije | Avtor: Kabinet predsednika vlade

1 / 2

Uvodoma je državni sekretar Šefic poudaril pomembnost rednega sodelovanja in izpostavil, da bo drugo poročilo o obnovi, ki bo predstavljeno marca, omogočilo podrobnejši pregled projektov na občinski in državni ravni.

Na področju popoplavnih ukrepov je povzel, da je bilo v okviru interventnega zakona ter zakona o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev sprejetih 26 ukrepov, ki so zagotovili hitro pomoč poplavljencem. Med najpomembnejšimi je izplačilo solidarnostne pomoči vsem posameznikom prizadetim v tej naravni nesreči v skupni vrednosti 58,2 milijona evrov, dodatnih 50 milijonov pa je namenjenih vsem ostalim ukrepom. Nadaljeval je, da je za Koroško regijo Direkcija za vode Republike Slovenije izvedla 286 interventnih ukrepov. Do danes so bila sanacijska dela izvedena v osmih občinah, v letih 2025 in 2026 pa je načrtovana sanacija vodotokov na območju desetih občin. Skupno bo v obnovo in vzdrževanje vodotokov vloženih približno 89 milijonov evrov, kar bo bistveno izboljšalo varnost pred naravnimi nesrečami.

Do leta 2026 so predvidene tudi večje investicije za povečanje odpornosti na vodotokih, vključno z gradnjo novega mostu v Mislinji, za katerega bo priprava dokumentacije zaključena do leta 2025, v letu 2026 pa bo predvidoma zaključena sama izvedba projekta. Na področju nadgradnje državne infrastrukture je državni sekretar Šefic izpostavil, da je bil poseben poudarek namenjen sanaciji cest, mostov in drugih infrastrukturnih objektov v štirih koroških občinah. Glede financiranja sanacije gozdnih cest pa je povedal, da bodo skupaj z Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, glede na opozorila županov, preučili, ali so sredstva, namenjena za sanacijo, zadostna.
Državni sekretar Šefic je poudaril napredek na področju nadomestitvenih gradenj. Do danes je bilo pripravljenih 151 pogodb, odškodnine so že izplačane za 83 objektov, 14 pa jih je trenutno v procesu izplačila. Ostali postopki napredujejo v skladu z načrti. Na Koroškem imajo vsi upravičenci izdane sklepe, reševanje posameznih izzivov na področju cenitev pa bo zaključeno v naslednjih mesecih.

V nadaljevanju je državni sekretar izpostavil zavedanje, da predstavljajo administrativne ovire izziv za občine, zlasti manjše, zato je tudi v zvezi s tem podal nekaj konkretnih predlogov.

V razpravi so bili prav tako podani odgovori na dodatna vprašanja v zvezi s financiranjem, kjer je bilo iz strani Ministrstva za finance izpostavljeno, da financiranje poteka nemoteno, podana pa so bila tudi pojasnila glede projektne dokumentacije. Državni sekretar Šefic je izpostavil, da je trenutno v recenziji več kot 1000 projektov ter podal konkretne informacije za vsako občino na Koroškem. Izrazil je zadovoljstvo nad napredkom ter poudaril, da na omenjenem področju še zmeraj obstaja prostor za izboljšave, v sodelovanju med Državno tehnično pisarno, recenzenti in projektanti.

Vodja službe za obnovo po poplavah in plazovih je sklenil z zahvalo prizadevanjem občin in prebivalcev, ki so kljub težavam naredili izjemen napredek. Na najbolj prizadetih območjih so rezultati obnov že vidni, kar je rezultat skupnega dela lokalnih skupnosti, vlade in posameznih organov.