Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Regije po meri prihodnosti

Slovenski regionalno razvojni sklad (SRRS) je v Rokodelskem centru Ribnica pripravil dogodek Regije po meri prihodnosti z okroglo mizo o razvoju gospodarstva, rokodelstva in obrti vseh slovenskih regij. Minister Jevšek je v uvodu spregovoril o načrtovanih razvojnih spodbudah za obmejna problemska območja, o dogovorih za razvoj regij in zakonu o skladnem regionalnem razvoju.
Skupinska fotografija uvodnih govorcev, med njimi minister Jevšek in državni sekretar Židan

Na fotografiji (z leve): Matjaž Ribaš, direktor SRRS, Samo Pogorelc, župan Občine Ribnica, dr. Aleksander Jevšek, minister za kohezijo in regionalni razvoj, mag. Dejan Židan, državni sekretar na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport | Avtor: Tina Ramujkić

1 / 2

Vlada je v začetku septembra 2024 na pobudo ministrstva sprejela spremembe Programa razvojnih spodbud za obmejna problemska območja do konca leta 2025. V program so s spremembo uvrščeni tudi novi ukrepi, pri katerih je poudarek na turizmu, predvsem na izgradnji javne turistične infrastrukture in spodbujanju razvoja zasebnih turističnih nastanitev višje dodane vrednosti, na ukrepih revitalizacije objektov javne infrastrukture ter kreditih za investicijske projekte v javno infrastrukturo.

»Na ministrstvu smo sami in preko SRRS ter Slovenskega podjetniškega sklada (SPS) že v letu 2024 začeli z javnimi razpisi za obmejna problemska območja, s katerimi lokalnim skupnostim in podjetjem ponujamo nepovratna in povratna finančna sredstva v letu 2025. Javni razpisi so oziroma bodo na voljo za deset ukrepov v skupni višini dobrih 91 milijonov evrov, od tega bo približno 15 milijonov evrov nepovratnih sredstev in 76 milijonov evrov povratnih sredstev,« je poudaril minister Jevšek.

»Dogovori za razvoj regij so v sklepni fazi. Trenutno intenzivno pregledujemo prejete vloge in načrtujemo, da bi lahko prve dogovore z regijami podpisali konec februarja,« je dejal minister na temo Dogovorov za razvoj regij, ki je mehanizem evropske kohezijske politike in katerega bistvo je, da deluje od spodaj navzgor. Razvojne regije same prepoznajo svoje potrebe in predlagajo regijske projekte, ki so sofinancirani z evropskimi kohezijskimi sredstvi.

Prioritetna naloga ministrstva je tudi sprememba Zakona o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja. Zakon bo po številnih posvetih, usklajevanjih, obravnavi na Ekonomsko socialnem svetu (ESS) in javni obravnavi v kratkem šel v proceduro za sprejem.

»Z novim zakonom o skladnem regionalnem razvoju želimo dati večji pomen regijam, jih okrepiti in opolnomočiti. Regije želimo vključiti v teritorialni dialog že na samem začetku priprave strateških in izvedbenih dokumentov. Odločanje o financiranju regijskih projektov pa spustiti na raven regije. Regije bodo tiste, ki bodo odločale o regijskih projektih glede na razvojne cilje in prioritete. Želim si močnih razvojnih regij, saj je država močna toliko, kot so močne njene razvojne regije, in verjamem, da bo tudi sprememba zakona temu pripomogla,« je na temo spremembe Zakona o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja poudaril minister Jevšek.

SRRS je partnerska organizacija Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj, ki za ministrstvo izvaja tudi javne razpise ter s tem znatno prispeva k ciljem regionalne politike. SRRS posluje zalo uspešno, saj je v lanskem letu dosegel rekordne rezultate. Sklenili so 351 pogodb v skupni vrednosti 70,2 milijona evrov.