Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Slovenija začenja s sedemletnim projektom prilagajanja podnebnim spremembam LIFE4ADAPT

Slovenija začenja ambiciozen sedemletni projekt LIFE4ADAPT, s katerim želi okrepiti svojo odpornost na podnebne spremembe. S projektom, vrednim 26,6 milijona evrov, od katerih 14,2 milijona evrov prispeva Evropska unija, bo država razvijala rešitve za učinkovito prilagajanje na vse pogostejše ekstremne vremenske pojave ter dolgoročne okoljske spremembe.
razpokana prst

Med dolgoročnimi okoljskimi spremembami nas najpogosteje prizadenejo dvig temperatur, suše in poplave. | Avtor: Canva

Podnebne spremembe v Sloveniji že povzročajo pogostejše vročinske valove, neurja, poplave in dolgotrajne suše, ki vplivajo na kmetijstvo, gozdarstvo, biodiverziteto, vodne vire, zdravje ljudi in infrastrukturo. Čeprav je Slovenija v preteklosti veliko vlagala v blaženje podnebnih sprememb, pa je prilagajanju doslej namenjala premalo pozornosti. Projekt LIFE4ADAPT predstavlja ključen korak k bolj sistematičnemu in strateškemu pristopu k podnebni odpornosti, saj bo omogočil boljše načrtovanje, koordinacijo in izvajanje prilagoditvenih ukrepov na vseh ravneh upravljanja.

Projekt bo trajal vse do konca januarja 2032, v tem času pa bodo projektni partnerji tesno sodelovali s ključnimi deležniki, od občin in regij do gospodarstva in civilne družbe. Njihov skupni cilj je ustvariti bolj varno, prilagodljivo in trajnostno prihodnost za vse prebivalce Slovenije.

Konzorcij projektnih partnerjev vodi Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, med partnerji pa so Agencija Republike Slovenije za okolje, Ministrstvo za naravne vire in prostor s Krajinskim parkom Strunjan, Krajinskim parkom Ljubljansko barje, Krajinskim parkom Goričko in Triglavskim narodnim parkom, Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano z Zavodom za gozdove Slovenije, Skupnost občin Slovenije, ZaVita d.o.o., Nacionalni inštitut za biologijo, Znanstveno-raziskovalno središče Koper (ZRS Koper), Focus, društvo za sonaraven razvoj, Gozdarski inštitut Slovenije, Univerza v Ljubljani, Stritih d.o.o., Kmetijski inštitut Slovenije, CER Partnerstvo za trajnostno gospodarstvo in Direkcija Republike Slovenije za vode.

»Podnebne spremembe so vse bolj prisotne v našem vsakdanjem življenju, njihove posledice pa se ne odražajo le v ekstremnih vremenskih dogodkih, temveč tudi v dolgoročnih spremembah okolja, gospodarstva in družbe. Medtem ko ukrepe za blaženje podnebnih sprememb oblikujemo v okviru globalnega sodelovanja, smo za prilagajanje države odgovorne predvsem same, tu je nujno tudi tesno sodelovanje z lokalnimi oblastmi,« je ob začetku projekta poudaril državni sekretar za podnebje Uroš Vajgl. Povedal je tudi, da smo v Sloveniji v preteklosti naredili veliko na področju blaženja podnebnih sprememb, prilagajanju pa smo doslej namenjali premalo pozornosti. »Zato smo s partnerji zasnovali projekt LIFE4ADAPT, s katerim želimo okrepiti odpornost naših skupnosti in zmanjšati njihovo ranljivost – tako na počasne spremembe, kot so denimo dvig temperature, kot tudi na vse pogostejše in intenzivnejše vremenske pojave.«

Kaj prinaša projekt LIFE4ADAPT?

Projekt zajema številne aktivnosti, ki bodo pripomogle k boljši pripravljenosti Slovenije na podnebne spremembe. Agencija RS za okolje (ARSO) bo denimo vzpostavila nacionalni center za podnebne analize in projekcije, ki bo zagotavljal ažurne podatke in usmeritve za prilagajanje na podnebne spremembe ter podpiral občine, regije in različne sektorje.

Projekt obeta tudi okrepitev medresorskega sodelovanja za usklajenost politik in ukrepov na področju prilagajanja, vključno z rednimi srečanji strokovnih delovnih skupin in visokih predstavnikov države ter lokalnih oblasti. Kot je poudaril državni sekretar Vajgl, je lokalna raven izjemno pomembna na področju prilagajanja, zato bodo s partnerji občine in regije opolnomočili z dodatnim znanjem ter dobrimi praksami. V ta namen sicer od jeseni 2024 že deluje Podnebna pisarna v okviru Skupnosti občin Slovenije, v projektu pa bodo regije in občine dobile dodatno priložnost za izobraževanje in terenski ogled dobrih praks. »Nekaj občin in regij je že del EU Misije za prilagajanje podnebnim spremembam. V okviru projekta bomo spodbujali še ostale, da se pridružijo tej misiji,« napoveduje Vajgl.

V okviru projekta bo konzorcij partnerjev izvedel tudi 14 pilotnih projektov, katerih rezultati bodo služili kot vzorčni primeri dobre prakse za nadaljnje širjenje po vsej Sloveniji, in sicer z namenom zaščite biodiverzitete, zmanjšanja tveganj zaradi podnebnih ekstremov ter izboljšanja kakovosti življenja v skupnostih.

Univerza v Ljubljani bo v okviru projekta razvila in izvedla izobraževalne programe za učitelje, študente, strokovnjake, praktične izvajalce v najbolj prizadetih sektorjih ter javno upravo. Poudarek bo na usposabljanju učiteljev in odločevalcev ter prenosu znanja v prakso. Programi bodo tako podprli trajnostni razvoj in okrepili družbeno odpornost na podnebne spremembe.

Enotni podnebni portal Samo1planet

Partnerji bodo projektne aktivnosti večinoma komunicirali preko enotnega podnebnega portala www.samo1planet.si, ki bo odslej poleg blaženja podnebnih sprememb vseboval tudi informacije in orodja za prilagajanje nanje. Trenutno na portalu domujejo vsebine sorodnega projekta LIFE IP CARE4CLIMATE, ki ga na Evropski agenciji za podnebje, infrastrukturo in okolje (angleško European Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency - CINEA) ocenjujejo kot enega boljših integriranih projektov v Evropi. Portal Samo1planet bo tako postal osrednje stičišče znanja in izmenjave dobrih praks na področju podnebne odpornosti.

Projektna partnerstva

Projektna partnerstva se oblikujejo pred prijavo projekta, in sicer jih oblikuje nosilni partner - v tem primeru Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, ki tudi ve, kaj želi s projektom doseči in na katerih področjih potrebuje partnerje. Ne glede na to smo vedno odprti za sodelovanje na aktivnostih, kjer potrebujemo zunanje partnerje, katere izbiramo v skladu s predpisi s področja javnega naročanja.

Vljudno vabljeni tudi k spremljanju aktualnih dogodkov na spletni strani Life Slovenija - Krepitev zmogljivosti, saj s partnerji organiziramo tudi delavnice za prijavitelje novih projektov, kjer se zainteresirane organizacije lahko usposobijo za pisanje prijav lastnih projektov.

Kdaj
Kje Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, Langusova ulica 4, Ljubljana

2. LIFE delavnica za pisanje projektnih prijav (prvi termin)

Sodelavci projekta LIFE z Ministrstva za okolje, podnebje in energijo (MOPE) in Ministrstva za naravne vire in prostor (MNVP) organizirajo 2. LIFE delavnico pisanja projektnih prijav.

Kdaj
Kje Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, Langusova ulica 4, Ljubljana

2. LIFE delavnica za pisanje projektnih prijav (drugi termin)

Sodelavci projekta LIFE z Ministrstva za okolje, podnebje in energijo (MOPE) in Ministrstva za naravne vire in prostor (MNVP) organizirajo 2. LIFE delavnico pisanja projektnih prijav.

Kdaj do
Kje Filozofska fakulteta, Aškerčeva 2, Ljubljana

Mikrofon podnebju: Odraz podnebnih sprememb v prostoru

V zadnjih letih se vse intenzivneje soočamo s posledicami podnebne krize, ki niso več tako oddaljene, ampak jih vse močneje občutimo tudi pri nas. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo želi zato spodbuditi razmislek in sodelovanje pri prehodu v nizkoogljično družbo ter okrepiti zavest o moči posameznika pri reševanju okoljskih izzivov. Študentje, vabljeni na tridnevni dogodek.