Generalni direktor Šešum na okrogli mizi Slovenija in CERN o priložnostih, ki se ponujajo
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije in Državni svet Republike Slovenije sta organizirala posvet o prednostih in priložnostih polnopravnega članstva v Evropski organizaciji za jedrske raziskave (angleško CERN - European Organization for Nuclear Research) za znanost in gospodarstvo, na katerega sta povabila tudi predstavnike resorjev, akademske sfere, gospodarstva, politike in medijev. Uvodni govorci so bili, gostitelj, Marko Lotrič, predsednik Državnega sveta Republike Slovenije, prof. dr. Igor Papič, minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije in prof. dr. Danilo Zavrtanik, član sveta Cerna, Univerza v Novi Gorici.
Svet CERNA je decembra lani potrdil polnopravno članstvo Slovenije v organizaciji in potekajo notranjepravni postopki, ki bodo predvidoma zaključeni v prvi polovici leta. Slovenija bo postala polnopravna članica CERNA s slovesnim dvigom slovenske zastave pred CERNOM predvidoma sredi letošnjega leta. Slovenija bo s polnopravnim članstvom potrdila svojo zavezanost znanosti in inovacijam, kar bo okrepilo njen položaj v mednarodni znanstveni skupnosti in spodbudilo nadaljnje sodelovanje na globalni ravni izobraževalnih ustanov. Na posvetu so udeleženci v razpravah osvetlili koristi polnopravnega članstva in izpostavili priložnosti članstva tudi za podjetja, ki prav preko tovrstnih projektov spodbujajo mednarodni ugled slovenskega inovacijskega ekosistema.
V okviru posveta je potekala tudi okrogla miza z naslovom Kako delovanje v CERNU oblikuje ugled slovenske znanosti v svetu?, na kateri je nastopil tudi dr. Slobodan Šešum, generalni direktor Direktorata za gospodarsko in javno diplomacijo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve. Pogovor je vodil dr. Jure Gašparič, državni sekretar na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije. V razpravi so sodelovali še prof. dr. Boštjan Golob, Univerza v Novi Gorici, prof. dr. Marko Mikuž, Institut “Jožef Stefan” in Fakulteta za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani in prof. dr. Borut Kerševan, Institut “Jožef Stefan” in Fakulteta za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani in mag. Miroslav Gregorič, poslanec in član Odbora za zunanjo politiko Državnega zbora.
Generalni direktor dr. Šešum je poudaril, da polnopravno članstvo Slovenije v CERNU krepi ugled naše države. Znanstvena diplomacija lahko dodatno okrepi mednarodno promocijo slovenske odličnosti na področju znanosti in gospodarstva ter pomaga pri povezovanju s tujimi izbranimi partnerji. Pomembno pa je določiti nacionalne prioritete na področju znanstvene diplomacije, da energijo usmerimo v izbrane cilje v tujini. V ta namen sta ministrica Fajon in minister dr. Papič decembra ob posvetu slovenske diplomacije podpisala dogovor o vzpostavitvi znanstvenega sklada. Po vzoru kulturnega, projektnega gospodarskega in razvojnega sklada, ki jih že sofinancira zunanje ministrstvo in pristojni resorji, bodo predvidoma diplomatska predstavništva lahko predstavljala tudi vrhunske dosežke in inovacije slovenskega znanstvenoraziskovalnega dela.