Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Konferenca o prenovi visokošolskih strokovnih študijskih programov

Sodelavci Sektorja za visoko šolstvo so v Kongresnem centru Brdo pri Kranju uspešno izvedli konferenco Prenova visokošolskih strokovnih študijskih programov. Gre za 2. konferenco v okviru Reforme visokega šolstva za zelen in odporen prehod v Družbo 5.0.
Državni sekretar Urban Kodrič za govornico med nagovorom

Državni sekretar Urban Kodrič. | Avtor: Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije

Cilj je bil ustvariti prostor za srečanje sodelujočih v pilotnih projektih za medsebojno informiranje o aktivnostih, povezanih s posodobitvami visokošolskih strokovnih študijskih programov (VSŠP) s poudarkom na zagotavljanju kompetenc za digitalni in zeleni prehod.  

Udeležence je uvodoma nagovoril državni sekretar Urban Kodrič, v nadaljevanju pa je dr. Borut Stojilković s Sektorja za visoko šolstvo govoril o vlogi ter priložnostih šolstva in visokega šolstva v Družbah 1.0 do 5.0.

Osrednja točka dogodka je bila predstavitev Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (angleško Organisation for Economic Co-operation and Development – OECD) o rezultatih vmesne evalvacije pilotnih projektov (v angleščini).

V štirih sekcijah so izvajalci pilotnih projektov z javnih visokošolskih zavodov predstavili različne vidike soočanja in napredka pri posodobitvah svojih študijskih programov, kar bo drugim udeležencem služilo pri preostanku izvajanja pilotnih projektov in pri posodobitvah ostalih visokošolskih programov.

Na podlagi rezultatov pilotnih projektov bo ministrstvo do leta 2026 pripravilo Izhodišča za vlaganje v zeleno, odporno in digitalno povezano visoko šolstvo na vsebinskem, normativnem in infrastrukturnem področju. Tri delavnice so zato naslovile tri področja prenove visokošolskega strokovnega izobraževanja. Prva, ki sta jo vodili Darinka Vrečko in Barbara Zupan, se je osredotočala na vsebinsko prenovo VSŠP, druga v organizaciji Duše Marjetič in Sonje Mavsar, na povezanost VSŠP s trgom dela in prakso ter tretja, pod taktirko Marije Bergant, Nejca Jensterla in Mateje Berčan, o spremembi organizacijske kulture in infrastrukturni prenovi.

Sklepni del dogodka je obsegal tudi napoved o izvedbi tematske analize posodobitev VSŠP v pilotnih projektih, ki jo bo Nacionalna agencija Republike Slovenije za kakovost v visokem šolstvu (Nakvis) izvedel leta 2026. Rezultati analize bodo ministrstvu služili za oceno uspešnosti izvedbe pilotnih projektov, Nakvis pa bo podatke uporabil pri oblikovanju dopolnitve meril za akreditacijo oziroma evalvacijo visokošolskih zavodov in študijskih programov.

  • Visokošolski zavodi so ključni akterji v Republiki Sloveniji, ki se lahko spoprimejo z velikimi družbenimi izzivi in postanejo resnični generatorji razvoja mest in regij ter spodbujajo aktivno državljanstvo. Za to je nujno, da prevzamejo vodilno vlogo pri podpiranju in krepitvi socialne mobilnosti in pri nastajanju novega znanja, pospeševanju okrevanja in trajnostnega razvoja gospodarstva in družbe ter pri zagotavljanju ustreznih kompetenc študentom, tudi ne tradicionalnim, za poklice prihodnosti. Kot osrednji deležniki kvadrata znanosti (izobraževanje, raziskave, inovacije in storitve za družbo) nosijo odgovorno vlogo pri modernizaciji visokošolskih študijskih programov in vpeljavi in umestitvi vseživljenjskega učenja, vključno s prenovo organizacijskih in upravljavskih struktur visokošolskega ekosistema.