Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Objava Akta o kibernetski solidarnosti v uradnem listu Evropske unije

Evropska unija (EU) je 15. januarja 2025 v uradnem listu EU objavila Akt o kibernetski solidarnosti (angleško Cyber Solidarity Act), ki vzpostavlja mehanizme za zgodnje odkrivanje kibernetskih groženj, krepitev pripravljenosti in boljše odzivanje na incidente.

Evropska unija s to uredbo krepi svojo digitalno varnost in konkurenčnost, zlasti v industriji in storitvenem sektorju. Ključni elementi uredbe vključujejo Evropski sistem za opozarjanje na področju kibernetske varnosti, mehanizem za izredne razmere na področju kibernetske varnosti in mehanizem za pregled kibernetskih incidentov.

Evropski sistem za opozarjanje na področju kibernetske varnosti

Evropski sistem za opozarjanje na področju kibernetske varnosti bo sestavljen iz mreže čezmejnih kibernetskih vozlišč. Države članice morajo imenovati nacionalna kibernetska vozlišča, ki bodo delovala kot središča za zbiranje in analizo informacij o kibernetskih grožnjah. Ta vozlišča bodo povezana v čezmejna kibernetska vozlišča in podprta s programom Digitalna Evropa.

Mehanizem za izredne razmere na področju kibernetske varnosti

Znotraj mehanizma za izredne razmere na področju kibernetske varnosti bo vzpostavljena evropska rezerva za kibernetsko varnost, ki bo zagotavljala hitro pomoč pri večjih incidentih. Kibernetska rezerva bo sestavljena iz skupine zaupanja vrednih zasebnih podjetij, ki jih bo mogoče hitro aktivirati za pomoč državam članicam pri odzivanju na večje kibernetske incidente in okrevanju po njih. Poleg tega mehanizem podpira usklajeno preverjanje pripravljenosti organizacij v ključnih sektorjih, kar lahko vključuje testiranje odpornosti na napade in oceno kibernetskih groženj.

Evropski mehanizem za pregledovanje kibernetskih incidentov

Uredba predvideva tudi vzpostavitev EU mehanizma za pregled kibernetskih incidentov, ki ga bo izvajala Agencija EU za kibernetsko varnost (ENISA). Pregledi bodo omogočali boljše razumevanje napadov, ocenjevanje ranljivosti in pripravo priporočil za izboljšanje varnosti v Uniji. Uredba podpira in omogoča izvajanje novih ukrepov in usklajevanje med državami članicami.