Osredotočeni na ukrepe za izboljšanje kakovosti življenja bolnikov z rakom
V Sloveniji zelo uspešno izvajamo presejalne programe za zgodnje odkrivanje raka, zagotavljamo dostop do najnovejših načinov zdravljenja in celostne obravnave bolnikov z rakom.
Po podatkih Registra raka Republike Slovenije, ki deluje na Onkološkem inštitutu Ljubljana, v Sloveniji vsako leto v povprečju za rakom zboli več kot 17.000 ljudi, kar pomeni, da za rakom zboli vsak dan povprečno 47 oseb. Med nami tako živi že več kot 130.000 ljudi, ki jim je bila kadarkoli v življenju postavljena diagnoza rak.
V zadnjih letih je Slovenija dosegla velik napredek na področju raka, kar potrjuje tudi poročilo Evropske komisije in Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (angleško Organisation for Economic Co-operation and Development – OECD) o (ne)enakosti obravnave raka.
Dodajamo celotno sporočilo Državnega programa za obvladovanje raka (DPOR) in Onkološkega inštituta v Ljubljani.
Po preboleli bolezni: brez stigme, brez diskriminacije, brez dodatnih pogojev
Napredek v medicini in znanstvena odkritja so v zadnjih desetletjih bistveno izboljšali možnosti preživetja bolnikov z rakom. Kljub temu, da je bolezen za mnoge postala le zahtevna preizkušnja na življenjski poti, se bolniki ob vrnitvi v aktivno življenje srečujejo z ovirami, predvsem na področju dostopa do finančnih in zavarovalniških produktov.
Slovenija je med prvimi desetimi državami v Evropski uniji sprejela zakon, ki osebam po prebolelem raku in nekaterih drugih boleznih omogoča enak dostop do zavarovalnih in kreditnih produktov za nepremičnino kot ostalemu prebivalstvu.
Več o tem pomembnem koraku za pravičnost na Youtube Ministrstva za zdravje.