Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Za krepitev konkurenčnosti EU nujno usklajeno delovanje ukrepov industrijske in trgovinske politike

Državni sekretar mag. Židan se je udeležil skupnega neformalnega zasedanja ministrov za konkurenčnost in ministrov za trgovinsko politiko. Skupni sestanek dveh formacij Sveta - Sveta za konkurenčnost in Sveta za zunanje zadeve (trgovina) - pomeni novo obdobje tesnejšega usklajevanja industrijske in trgovinske politike za krepitev konkurenčnosti EU v vedno bolj nestabilnem mednarodnem okolju.

Pomemben del razprave je bil namenjen tudi trgovinskim odnosom z ZDA po nastopu nove ameriške administracije.

Ministri obeh formacij Sveta so na plenarnem zasedanju razpravljali o tem, kako bolje uskladiti ukrepe industrijske in trgovinske politike EU v podporo krepitvi globalne konkurenčnosti gospodarstva EU ter o oblikovanju prihodnjih strateških pobud EU, kot so dogovor o čisti industriji in akcijski načrti za posamezne industrijske sektorje, da bi zagotovili konkurenčnost evropske industrije, spodbudili enake pogoje za vse, zmanjšali strateške odvisnosti in zaščitili delovna mesta. Ministri so se strinjali, da je zaradi izzivov, kot so razogljičenje evropske industrije, zagotovitev gospodarske varnosti ter ohranjanje EU standardov in vzpostavitev enakih konkurenčnih pogojev za vse, še posebej pomembno dobro uskladiti ukrepe industrijske in trgovinske politike. Pri tem je potrebno izhajati iz dobro delujočega notranjega trga, ki mora biti v jedru oblikovanja različnih politik.

Državni sekretar Židan je pozdravil skupno razpravo dveh formacij Sveta EU, saj je zaradi hitro spreminjajočih geopolitičnih razmer še posebej pomembno dobro uskladiti ukrepe industrijske in trgovinske politike. "To je pomembno izhodišče za doseganje ciljev, kot so okrepitev gospodarskih zmogljivosti ter zagotovitev gospodarske varnosti in odpornosti. EU mora delovati enotno in graditi partnerstva ter ohranjati konstruktiven dialog. Pomembno je, da ukrepi temeljijo na podatkih in analizah učinkov, tako na EU, kot tudi na tretje države," je poudaril mag. Židan.

Slovenija podpira glavna področja ukrepanja (inovacije, razogljičenje in varnost) iz Kompasa za konkurečnost. "Pri prioritetni nalogi spodbujanja razogljičenja mora biti podlaga zanesljiva in cenovno dostopna oskrba z energijo. Prav tako so potrebna dodatna prizadevanja za doseganje polnega potenciala notranjega trga, kjer ima EU še veliko rezerv," je poudaril državni sekretar.

Pomemben del razprave ministrov je bil namenjen prihodnosti čezatlantskega partnerstva z ZDA. Ta ostaja ključnega pomena tako za EU kot za ZDA, saj prispeva k vzajemni blaginji. Vendar pa so ZDA napovedale reformo mednarodnega trgovinskega sistema, kar bi lahko pomembno spremenilo strukturo in dinamiko njihovih odnosov s ključnimi partnerji. Ministri so bili zato povabljeni k razmisleku o načelih, ki bi morala usmerjati evropski odziv na dinamiko čezatlantskega partnerstva v okviru trgovinske in industrijske politike.

Državni sekretar mag. Židan je v svojem odzivu poudaril pomen sodelovanja z ZDA na podlagi pozitivne trgovinske agende in v skladu z interesi EU. ZDA ostajajo pomemben strateški partner EU. "Ključnega pomena je enotnost med državami članicami. Na tej podlagi bi morala EU dalje razvijati tudi partnerstva z drugimi državami, pri čemer bi morale biti ZDA eden od njih, ne pa prevladujoči partner. Treba je počakati na prve rezultate glede nalog, ki jih je določil predsednik Trump v memorandumu o "America First Tade Policy". Odzivi EU pa bodo morali biti hitri in ustvarjalni," je poudaril mag. Židan.

V okviru delovnega kosila so ministri in njihovi namestniki razpravljali o vključevanju držav kandidatk v vrednostne verige EU za povečanje konkurenčnosti in gospodarske varnosti EU. V trenutni geopolitični situaciji mora EU razmišljati o svoji prihodnosti in širitev uporabiti kot gonilo rasti, konkurenčnosti in gospodarske varnosti. S širitvijo lahko pridobimo vsi, nove države članice kot tudi EU kot celota, saj bo večja EU imela velik politični in gospodarski potencial. Poleg geostrateškega pomena pa lahko s širitvijo EU postane navečji integrirani enotni trg na svetu.