Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Ministrica Fajon zaključila dvodnevni obisk v Libanonu

Podpredsednica vlade in ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon je zaključila dvodnevni obisk v libanonski prestolnici. V pogovorih s predstavniki političnega vrha je ponovila podporo tranziciji v državi, na terenu pa si je ogledala, kako se izvajajo konkretni projekti slovenske humanitarne pomoči.

»Slovenija podpira Libanon v času politične tranzicije in v občutljivem trenutku podaljšanega premirja. Za Libanon in regijo je ključno, da se ohrani mir. Kanček upanja obstaja, da se zadeve odvijajo v pravo smer, a dodatni nemir te dni vnašajo načrti ZDA glede prisvojitve Gaze in razselitve Palestincev. Slovenija z Libanonom tesno sodeluje, predvsem s projekti razvojne pomoči, ki prispevajo k stabilizaciji razmer in vrnitvi v normalno življenje. Za pomoč in solidarnost Slovenije, kot tudi za konstruktivno držo v Varnostnem svetu Organizacije združenih narodov (OZN), nam je Libanon resnično hvaležen,« je po pogovorih v Bejrutu povedala ministrica Fajon. Srečala se je z novoizvoljenim predsednikom Josephom Aounom, predsednikom parlamenta Nabihom Berijem, zunanjim ministrom Abdulahom Bou Habibom in Nawafom Salamom, mandatarjem za sestavo vlade. Zagotovila je podporo Začasnim silam Združenih narodov v Libanonu (angleško The United Nations Interim Force in Lebanon – UNIFIL), ki je pomemben dejavnik stabilinosti, predvsem na jugu države, pa tudi Organizacija Združenih narodov za nadzor premirja (angleško The United Nations Truce Supervision Organization – UNTSO), kjer ima Slovenija trenutno dva opazovalca.

V Bejrutu in okolici si je ministrica Fajon ogledala kako na terenu poteka izvedba treh humanitarnih projektov, ki jih finančno podpira Slovenija. Obiskala je libanonski center za razminiranje LMAC, ki ga Slovenija podpira že vrsto let v sodelovanju z ITF - Ustanovo za krepitev človekove varnosti. Čiščenje območij onesnaženih z eksplozivnimi sredstvi je ključno za varnost Libanoncev, zato je ministrica Fajon napovedala nadaljnjo podporo delovanju centra na področju razminiranja in psihosocialne pomoči žrtvam.

Druga dva projekta se osredotočata na pomoč ranljivim skupinam, zlasti ženskam in otrokom, ki so tradicionalno v ospredju slovenskih razvojnih in humanitarnih prizadevanj. Na obisku zavetišča za ženske, ki so žrtve spolnega nasilja, je ministrica prisluhnila ganljivim zgodbam žensk, ki so v varni hiši poiskale pomoč pred nasiljem. S podporo Slovenije in v sodelovanju s Slovensko karitas ženske prejmejo celostno oskrbo in prepotrebno pravno, zdravstveno in psihosocialno pomoč.

Ministrica Fajon je obiskala tudi šolo, kjer se s slovensko pomočjo izvajajo aktivnosti za ženske, ki so žrtve nasilja, in njihove otroke. Libanonska nevladna organizacija Naaba, s pomočjo slovenskega partnerja Zavod Krog, ženskam in otrokom, med njimi veliko begunkam in njihovim otrokom iz Sirije, nudi psihosocialno pomoč, podporo in oskrbo. »Vesela sem, da slovenska pomoč v Libanonu doseže tiste, ki jo najbolj potrebujejo. To je dokaz, da lahko Slovenija zelo konkretno pomaga in prispeva k stabilizaciji in normalizaciji življenja v Libanonu, ki je tudi gospodarsko močno načet. Naša pomoč je odraz solidarnosti ne samo z libanonskim, temveč tudi s sirskim ljudstvom, saj v Libanonu prebiva okrog 2 milijona sirskih begunk in beguncev,« je po ogledu projektov poudarila ministrica.