Minister Novak na posvetu arhitektov in inženirjev o kulturi graditve
Minister za naravne vire in prostor Jože Novak je v uvodnem nagovoru poudaril, da je dober projekt tisti, ki presega trenutne potrebe in postane brezčasen oziroma večen. Takšni projekti so sprejeti med ljudmi in imajo potencial, da postanejo del kulturne dediščine inženirske infrastrukture. Pomembno je, da so ti projekti trajnostni in inovativni ter prispevajo k boljši kakovosti življenja ter ohranjanju kulturnega in zgodovinskega pomena. Tako lahko postanejo simboli skupnosti in predstavljajo vrednote, ki jih prenašamo na prihodnje generacije.
Minister je ob tem spomnil tudi na stari grški pregovor, ki pravi: »Družba napreduje, če starejši sadijo drevesa, čeprav vedo, da ne bodo nikoli sedeli v njihovi senci.« S tem je še bolj poudaril pomen dolgoročnega razmišljanja pri načrtovanju.
Posvet arhitektov in inženirjev je spodbudil razpravo o pripravi in izvedbi dobrih projektov ter pomembnosti sodelovanja strokovnjakov obeh zbornic. Debata je potekala v smeri iskanja kakovostnejših rešitev v prostoru in razmisleka o tem, kakšna znanja so potrebna ter kako učinkovito sodelovati med strokami, ki delujejo v urejanju prostora. Udeleženci so se osredotočili tudi na sistemske rešitve, ki so ključne za uspešen, dober projekt.
Strokovnjaki so se dotaknili številnih vprašanj, vključno z znanjem in metodami umeščanja v prostor in načrtovanju v času podnebnih in družbenih sprememb, predvsem z vidika priložnosti in ovir ter možnih načinov izboljšanja načrtovalske in projektantske prakse. Dogodek so ocenili kot pomemben korak k okrepitvi sodelovanja obeh zbornic in tudi drugih deležnikov pri iskanju skupnih odgovorov na izzive sodobne gradnje.