Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Premier dr. Golob na drugem srečanju s predstavniki invalidskih organizacij

Predsednik vlade dr. Robert Golob je skupaj s predstavniki pristojnih ministrstev gostil drugo srečanje s predstavniki invalidskih organizacij.
Predsednik vlade in predstavniki invalidskih organizacij sedijo za okroglo mizo. Ob strani so slovenske in EU zastave.

Srečanje predsednika vlade s predstavniki invalidskih organizacij | Avtor: Nebojša Tejić/STA

Razprava je bila osredotočena na ključna vprašanja, ki vplivajo na kakovost življenja invalidov, in sicer na osebno asistenco, ustreznost prevoda Konvencije o pravicah invalidov ter invalidski del pokojninske reforme.

V okviru razprave o osebni asistenci je bila osrednja tema predlog novega pravilnika, ki ureja tudi plače osebnih asistentov. Invalidske organizacije bodo nanj podale še svoje pisne predloge, razprava pa se bo po potrebi nadaljevala.

Vlada se je strinjala, da je potrebna širša razprava in revizija prevoda Konvencije o pravicah invalidov in je že začela s procesom; Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je namreč v okviru poziva za posredovanje predlogov prednostnih raziskovalnih tem za pripravo Javnega razpisa za izbiro raziskovalnih projektov v okviru Ciljnega raziskovalnega programa (CRP) v letu 2025 predlagalo temo Revizija prevoda Konvencije o pravicah invalidov.

Namen revizije je zagotoviti pravno, strokovno terminološko, jezikovno in kulturno ustreznost prevoda Konvencije.

Sklop, ki se nanaša na invalidski del reforme, je predviden na prvi marčevski seji Ekonomsko socialnega sveta. Konec februarja 2025 bo zato pristojno ministrstvo v sodelovanju s Kabinetom predsednika vlade sklicalo ločen sestanek, kjer bodo invalidskim organizacijam predstavljene okvirne rešitve invalidskega dela pokojninske reforme, invalidske organizacije pa bodo na predstavljeno podale svoje pripombe in predloge.

Srečanja med predsednikom vlade, pristojnimi ministrstvi in predstavniki invalidskih organizacij se bodo nadaljevala tudi v prihodnje, saj ostajajo ključna platforma za identifikacijo in reševanje sistemskih izzivov invalidov ter spremljanje izvajanja in realizacije dogovorjenih ukrepov.