Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Slovenija v letu 2025 prevzema predsedovanje Skupini za gozdove.

Republika Slovenija je z letom 2025 prevzela predsedovanje Skupini za gozdove (v angleščini For Forest Group – FFG). Pod slovenskim vodstvom bodo ključne aktivnosti osredotočene na aktualne izzive, povezane z gozdovi, gozdarstvom in podnebnimi spremembami.
Ministrica gleda v ekran in posluša zasedanje.

Ministrica Mateja Čalušić. | Avtor: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

1 / 2

Skupina za gozdove, ki vključuje Avstrijo, Finsko, Slovenijo in Švedsko, je namenjena poglabljanju sodelovanja v okviru gozdarske politike Evropske unije (EU). Uradno je bila ustanovljena oktobra 2022 v Luksemburgu.

Na današnjem avdio-video srečanju ministrov za kmetijstvo in gozdarstvo so sodelovali Peter Kullgren, minister za podeželje Švedske, Sari Essayah, ministrica za kmetijstvo in gozdarstvo Finske, ter Norbert Totschnig, zvezni minister za kmetijstvo, gozdarstvo, regije in upravljanje voda Avstrije. Srečanja se je udeležila tudi Francija kot članica razširjene Skupine za gozdove +, pri čemer je sodelovala direktorica Direktorata za gozdarstvo, Marie-Aude Stofer.

Razprava je bila osredotočena na izzive, s katerimi se države članice soočajo pri izvajanju Uredbe o sektorju rabe tal, sprememb rabe tal in gozdarstva (LULUCF). Ta uredba določa cilje za ponore toplogrednih plinov in s tem pomembno vpliva na doseganje podnebnih ciljev EU. Slovenija je bila v procesu pogajanj in sprejemanja te zakonodaje na ravni EU zelo dejavna ter je ves čas opozarjala na vplive klimatskih sprememb in specifičnosti nacionalnega načina gospodarjenja z gozdovi.

Ministrica Čalušić je na srečanju poudarila, da se Slovenija že vrsto let sooča s spremembami prirastka in lesnih zalog, predvsem zaradi naravnih ujm, podnebnih sprememb ter drugih škodljivih dejavnikov, kot so prenamnožitve podlubnikov, vetrolomi, suše, pozne pozebe in požari.

V nadaljevanju je ministrica izpostavila, da je zaradi kompleksnosti vplivov klimatskih sprememb na gozdove treba na gozdarstvo gledati celostno, saj vsaka odločitev močno vpliva na dolgoročno stabilnost, razvoj in odpornost gozdov.

Ministri so se strinjali, da nadaljujemo strokovno delo na zbiranju podatkov o gozdovih in se na podlagi le teh odločamo o nadaljnjih korakih. Na srečanju so se ministri dotaknili tudi predloga uredbe EU o monitoringu gozdov. Strinjali so se, da je pomembno ohraniti izmenjavo mnenj na strokovni ravni in nadaljevati tvorno sodelovanje v razpravah na Svetu EU, kjer se predlog trenutno obravnava.

Ministrica je ob tej priložnosti povabila ministre na naslednje delovno srečanje, ki bo potekalo junija letos v Sloveniji, v Mariboru.