Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Uvajanje zakona o kakovosti v prakso prvi korak za vzpostavitev kulture zaupanja in varnosti

Danes je potekal strokovni posvet o nalogah in obveznostih izvajalcev zdravstvene dejavnosti pri sistematičnem upravljanju in vodenju kakovosti ter varnosti v zdravstvu, ki izhajajo iz nedavno sprejetega Zakona o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu (ZZKZ).

Zakon je pomemben mejnik v slovenskem zdravstvenem sistemu, saj prvič sistemsko uvaja celovito upravljanje kakovosti, ki zavezuje vse izvajalce zdravstvene dejavnosti, vključno z zasebnimi.

Zbrane udeležence je pozdravila in nagovorila ministrica za zdravje dr. Valentina Prevolnik Rupel, ki je poudarila pomen skupne odgovornosti pri uresničevanju zakona: »Kakovost v zdravstvu je pomembna za vse nas in vsak ima svojo vlogo – Ministrstvo za zdravje kot regulator, Zavod za zdravstveno zavarovanje kot plačnik, izvajalci, ki morajo zakonske določbe implementirati, in pacienti, ki so z zakonom pridobili določene pravice ter obveznosti.«

Na strokovnem posvetu so se udeleženci posvetili vprašanjem implementacije zakonskih rešitev, pregledu obveznosti, ki jih zakon nalaga izvajalcem, zbornici, združenju in ministrstvu, ter izpostavili, kaj zakon prinaša pacientom.

Mednarodni vidik je predstavil prof. dr. Niek Klazinga, svetovalec za kakovost in rezultate v zdravstvu pri Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj (angleško Organisation for Economic Co-operation and Development – OECD), ki je predstavil primere sistemskega zagotavljanja kakovosti iz tujine. Sledila je predstavitev Mateje Agrež, vodje Sektorja za sistem kakovosti in varnosti v zdravstvu v Uradu za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu (UNKIZ), ki je podrobneje osvetlila vsebinske določbe zakona in njihove posledice za izvajalce. Biserka Simčič, članica delovne skupine za pripravo zakona, je predstavila konkretne naloge in obveznosti, ki jih zakon prinaša.

V nadaljevanju so strokovnjaki naslovili ključne vidike kakovosti in varnosti v zdravstvu. Prof. dr. Andrej Robida je predstavil varnost pacientov v kontekstu nove zakonodaje, Franci Gerbec iz Zveze organizacij pacientov Slovenije pa je osvetlil vlogo pacientov in njihovih organizacij pri uveljavljanju zakona.

V panelni razpravi, ki jo je vodil Dorjan Marušič, svetovalec ministrice za zdravje, so predstavniki zdravstvenih domov, bolnišnic, društev in Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije razpravljali o izzivih in priložnostih pri implementaciji zakonodaje.

Popoldanski del dogodka je bil namenjen vlogi Javne agencije za kakovost v zdravstvu, ki jo je predstavil mag. Miran Rems, prav tako član delovne skupine za pripravo zakona. O ključnih mehanizmih zagotavljanja kakovosti – kazalnikih kakovosti, kliničnih smernicah in vrednotenju zdravstvenih tehnologij – so govorili Mircha Poldrugovac (Nacionalni inštitut za javno zdravje), prof. dr. Ksenija Geršak (Medicinska fakulteta Univerze v Ljubljani) in dr. Eva Turk (Ministrstvo za zdravje).

Zaključne misli je podal Ivan Osrečki, vršilec dolžnosti direktorja UNKIZ, ki je poudaril pomen sodelovanja vseh deležnikov za učinkovito izvajanje zakona.

ZZKZ prinaša celovit sistem zagotavljanja kakovosti, ki bo okrepil varnost pacientov in povečal odgovornost izvajalcev zdravstvene dejavnosti. Posvet je ponudil pomemben prostor za razpravo o konkretnih izzivih in korakih, ki jih bo treba izvesti za uspešno implementacijo zakona v praksi. Ministrica je pojasnila, da bo uvajanje rešitev, ki jih predvideva zakon, potekalo postopno. V marcu je predvidena ustanovitev agencije za kakovost, delovna skupina na ministrstvu pa že pripravlja enotne kazalnike kakovosti.

Dogodek si je možno ogledati na video posnetku.