Slovenski kulturni praznik tudi dan slavnostnega odprtja čezmejne evropske prestolnice kulture
V zadnjih dveh letih in pol smo na Ministrstvu za kulturo v sodelovanju s kulturnimi institucijami in kulturnimi delavci krepili mednarodne odnose na področju kulture in kulturno diplomacijo – doslej smo med drugim dobro izkoristili dve izjemni priložnosti za večjo prepoznavnost slovenske kulture in umetnosti v mednarodnem prostoru: častni gostovanji na Frankfurtskem knjižnem sejmu in knjižnem sejmu v Bologni. Tokrat pa je pred nami nova priložnost – Evropska prestolnica kulture 2025, Nova Gorica.
»Ponosni smo na ta projekt, ker govori o preteklosti in sedanjosti, o transformativni moči umetnosti in kulture ter o njenem doprinosu k tej regiji, Sloveniji in Evropi,« je na izjavi za javnost povedala ministrica za kulturo dr. Asta Vrečko. Kot je poudarila ministrica, gre za enega največjih mednarodnih kulturnih dogodkov v zgodovini Slovenije.
Sprejema v hotelu Perla so se poleg evropske komisarke za širitev Marte Kos in evropskega komisarja za medgeneracijsko pravičnost, mladino, kulturo in šport Glenna Micallefa med drugim udeležili vodja Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Jerneja Jug Jerše, italijanski minister za kulturo Allesandro Giuli, namestnik grške ministrice za kulturo Iason Fotilas, predstavnica poljskega ministrstva za kulturo Marta Cienkowska, nemška državna ministrica, pooblaščena za kulturo in medije, Claudia Roth, državni sekretar na slovaškem ministrstvu za kulturo Mario Maruška, črnogorska ministrica za kulturo in medije dr. Tamara Vujović, minister za kulturo Severne Makedonije Zoran Ljutkov, ministrica za kulturo in šport Federacije Bosne in Hercegovine dr. Sanja Vlaisavljević, ministrica za izobraževanje in kulturo Republike Srbske Željka Stojičić, svetovalec ministra za kulturo Republike Srbije Stanko Blagojević, veleposlanik Republike Albanije v Republiki Sloveniji Oljan Kanushi, pomočnik ministra za civilne zadeve Suvad Dzafić, direktorica Direktorata za mednarodno kulturno sodelovanje in evropske zadeve Anja Jelavić, direktor Frankfurtskega knjižnega sejma dr. Jürgen Boos ter direktor Arheološkega muzeja Frankfurt dr. Wolfgang David.
Kot je na sprejemu povedala ministrica dr. Asta Vrečko, slogan evropske prestolnice kulture Gremo brezmejno! ne govori le o svobodi gibanja znotraj Evropske unije, temveč tudi o čezmejnem širjenju kulture. Kultura širi meje našega sveta. Slogan Gremo brezmejno! ponuja vizijo prihodnosti, v kateri kultura presega zgodovinske razlike, nacionalne meje in povezuje ljudi, skupnosti ter poziva k miru: »Nobena kultura ni zares samo ena kultura. Pogled skozi zgodovino pove, da so ljudje, ki so se priseljevali na določeno geografsko območje, vedno prispevali in bogatili kulturo lokalne skupnosti.« Ob tem je izrazila željo, da kulturne razlike postanejo vir navdiha, in ne vir strahu. Ob koncu pozdravnega nagovora je poudarila pomembnost vzpostavljanja dialoga o ključnih vprašanjih kulture in umetnosti tako na mednarodni kot nacionalni ravni, saj imata pomembno vlogo pri promociji demokratičnih vrednot in idej. Po njenih besedah je čas, da začnemo na kulturo gledati kot na jedro demokratične družbe.
Ob robu otvoritve evropske prestolnice kulture bo danes, v nedeljo, 9. februarja, v Vipolžah potekalo zasedanje ministrov za kulturo Zahodnega Balkana. Na njem bodo ministri razpravljali o prispevku kulture in mednarodnih kulturnih projektov k trajnostnemu razvoju. Zasedanja se bosta udeležila tudi evropska komisarja Marta Kos in Glenn Micallef.