Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Novi javni razpis za predstavljanje slovenske glasbene ustvarjalnosti v tujini

Po več kot desetletnem izkazovanju potrebe, da se Slovenija pridruži številnim evropskim državam, ki že imajo vzpostavljen sistem načrtnega predstavljanja glasbene ustvarjalnosti v mednarodnem prostoru, Ministrstvo za kulturo objavlja novi javni razpis za predstavljanje slovenske glasbene ustvarjalnosti v tujini. Z njim bo omogočilo delovanje glasbenoizvozne pisarne v obdobju 2025–2028.

Z novim javnim razpisom bo omogočeno, da se številna dosedanja prizadevanja slovenskih glasbenih ustvarjalcev v mednarodnem prostoru nadgradijo in sistemsko uredijo na način, ki bo omogočal odpiranje trajnejših poti za uveljavljanje slovenske glasbe na tujem. Sofinanciranje bo omogočalo vzpostavljanje mednarodnih partnerstev na področju koncertnih in festivalskih dejavnosti, okrepljeno predstavljanje na najpomembnejših evropskih glasbenih sejmih in predstavitvenih festivalih (angleško showcase festivals), boljšo promocijo slovenskih glasbenih ustvarjalcev in njihove glasbe ter krepitev kapacitet širšega kroga glasbenih profesionalcev, ki želijo svoje delovanje razširiti v mednarodnem glasbenem prostoru. 

Državni sekretar mag. Marko Rusjan: »Glasbeni ustvarjalci so se vajeni prebijati na domače in tuje odre, a nam dosedanja domača praksa in praksa v drugih državah kažeta, kako pomembna je pri tem tudi državna podpora. V dobi spletnih platform in glasbenih algoritmov, ki zožujejo nabor najbolj poslušanih ustvarjalcev, hkrati pa še nikoli v zgodovini ni bilo dostopne toliko glasbe, je ključno, na kakšen način se lahko glasbeni ustvarjalec predstavi različnim občinstvom. Zavedamo se namreč potencialov slovenskih glasbenih ustvarjalcev v mednarodnem okolju, o čemur pričajo številni uspehi slovenskih glasbenikov različnih žanrov v tujini. Zato s sofinanciranjem glasbenoizvozne pisarne vzpostavljamo boljše pogoje za promocijo in predstavljanje naših glasbenih ustvarjalcev v tujini.«

Razpis poleg programskega sklopa Mednarodno predstavljanje obsega tudi programski sklop Digitalizacija in informacijska podpora. Sredstva so v okviru tega sklopa namenjena sofinanciranju ustvarjanja in posredovanja digitalnih in digitaliziranih vsebin s področja glasbenih umetnosti, kontinuiranemu večanju obsega in javne spletne dostopnosti digitalnih vsebin s področja kulture ter njihovi digitalni hrambi. Znotraj programskega sklopa sta ključni področji: skrb za dediščino na področju glasbenih umetnosti ter razvit sistem posredovanja kulturnih vsebin in zagotavljanja njihove dostopnosti.

Razpis bo sofinanciral javne kulturne programe, ki jih bodo izvajalci izvedli v obdobju od 2025 do 2028. Rok za prijavo je do vključno 14. marca 2025.