Srečanje z župani o dolgotrajni oskrbi: Ključna je vloga lokalnih skupnosti
»Pred nami je prelomna točka, saj pojem dolgotrajne oskrbe prevajamo iz ideje in zakona v prakso, med ljudi. Naš cilj je jasen – 1. julija mora biti sistem dolgotrajne oskrbe funkcionalen. Do takrat je še nekaj dela, a verjamem, da bomo s skupnimi močmi dosegli cilj,« je poudaril minister Maljevac.
Lokalne skupnosti kot ključni akterji
Minister Maljevac je izpostavil, da bo sistem dolgotrajne oskrbe 1. julija 2025 moral začeti delovati. »Nekatere občine imajo že vzpostavljene socialnovarstvene storitve, druge začenjajo na novo. Današnje srečanje je ključno za izmenjavo dobrih praks in vzpostavitev mreže sodelovanja,« je dejal.

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac | Avtor: Bor Slana/STA
V prvem delu posveta so svoja stališča in izkušnje predstavili tudi župani iz različnih delov Slovenije. Poudarili so pomen pravočasne organizacije izvajalcev, pridobivanja kadra ter regijskega sodelovanja. Celjski župan Matija Kovač je poudaril, da je za vzpostavitev sistema potrebno veliko truda: »Na občinah imamo polne roke dela, a današnje srečanje nam je pomagalo razjasniti ključna vprašanja. Naš izvajalec bo Dom ob Savinji, ki se že pripravlja na prilagoditve. Našli smo že ustrezne prostore, v prihodnjih tednih pa bomo izvedli razpis za koordinatorja, lotili pa se bomo tudi iskanja kadrov, ki bodo izvajali storitve.«
Kočevski župan Gregor Košir je poudaril, da bodo prve zaposlitve za izvajanje dolgotrajne oskrbe na voljo v maju: »Pred nami je nekaj mesecev za zagon, nato pa še obdobje prilagajanja sistema. Pri pridobivanju kadra smo stopili v stik s srednjo šolo in ljudsko univerzo, da bi omogočili prekvalifikacije.«
Župan Občine Dobrovnik Marjan Kardinar je izpostavil potrebo po regijskem pristopu k vzpostavitvi mreže dolgotrajne oskrbe, župan Občine Hrastnik Marko Funkl je poudaril pomen koordinacijskih odborov, župan Občine Radlje ob Dravi Alan Bukovnik pa je dodal, da je ključno zaupanje občanov v sistem, saj imajo občine neposreden stik s prebivalci.
Vsi župani so izrazili zadovoljstvo, da ministrstvo organizira posvete, ki omogočajo mreženje in izmenjavo izkušenj. Poudarili so tudi dejstvo, da ne glede na to, kakšna bi bila organizacija in kdo bi bil odgovoren za implementacijo dolgotrajne oskrbe, se bodo prebivalci najprej obrnili na občine. O tem priča tudi dejstvo, da so imeli v Kočevju na temo dolgotrajne oskrbe tudi referendum.
Novela zakona o dolgotrajni oskrbi v javni obravnavi
Minister Maljevac je ob tem napovedal, da danes v javno obravnavo prihaja novela zakona o dolgotrajni oskrbi. »Omogočila bo, da bodo oskrbovalci lahko tudi upokojenci, uredila delovne pogoje oskrbovalcev in avtomatičen prehod skupine invalidov v dolgotrajno oskrbo,« je pojasnil. Ministrstvo bo vzpostavilo tudi klicni center, kjer bodo občine lahko pridobile informacije in podporo pri implementaciji sistema dolgotrajne oskrbe. »Naša vloga ni več zgolj zakonodajna, ampak predvsem podporna,« je poudaril minister Maljevac. Ministrstvo bo v prihodnjih mesecih nadaljevalo intenzivno sodelovanje z občinami ter zagotavljalo potrebno podporo za uspešen zagon sistema dolgotrajne oskrbe.

Razprava na panelu | Avtor: Bor Slana/STA
Strokovni pogled na izvajanje dolgotrajne oskrbe
V drugem delu srečanja so strokovnjaki s področja socialnega varstva in zdravstva predstavili ključne izzive pri izvajanju dolgotrajne oskrbe. Na panelu so sodelovali Mateja Nagode, generalna direktorica Direktorata za starejše, dolgotrajno oskrbo in deinstitucionalizacijo, Carmen Rajer, strokovna sodelavka za dolgotrajno oskrbo, Center za socialno delo Posavje, Alen Gril, direktor Doma dr. Janka Benedika Radovljica, Lilijana Batič Dernovšek, direktorica Zavoda za oskrbo na domu Ljubljana in Lea Lebar, raziskovalka na Inštitutu Republike Slovenije za socialno varstvo, diskusijo pa je moderiral dr. Luka Omladič, državni sekretar na Ministrstvu za solidarno prihodnost.

Državni sekretar na Ministrstvu za solidarno prihodnost dr. Luka Omladič | Avtor: Bor Slana/STA