Strokovni posvet o Zakonu o javnih zbiranjih
Strokovni posvet o Zakonu o javnih zbiranjih | Avtor: Ministrstvo za notranje zadeve
»Zagotavljanje reda in varnosti je naša primarna in absolutna prioriteta, zato si na ministrstvu želimo področje preprečevanja nasilja na športnih in drugih prireditvah urediti celovito in učinkovito,« je povedala državna sekretarka. Ministrstvo za notranje zadeve je od zadnje spremembe zakona pred 14 leti od različnih deležnikov – Policije, Inšpektorata Republike Slovenije za notranje zadeve, Direktorata za policijo in druge varnostne naloge, upravnih enot in tudi organizatorjev – prejelo več pobud za spremembo zakona. »V zadnjih dveh letih pa se je tudi v praksi izkazalo, da je potrebna sprememba zakonodaje, ki se nanaša na preprečevanje neredov na športnih prireditvah,« je še povedala državna sekretarka.
Na današnjem strokovnem posvetu so ključni deležniki, povezani z javnimi zbiranji, strnili zaključke in skupaj oblikovali rešitve za učinkovitejše zagotavljanje reda na javnih prireditvah v okviru Zakona o javnih zbiranjih. Poleg predstavnikov Ministrstva za notranje zadeve z organoma v sestavi Policijo in Inšpektoratom Republike Slovenije za notranje zadeve so bili na posvetu prisotni tudi predstavniki Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, Inšpektorata za šport, Olimpijskega komiteja Slovenije, Nogometne zveze Slovenije, Zbornice za razvoj slovenskega zasebnega varovanja in Zavoda center za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij.
Dogovorili so se, da je treba v zakonu dopolniti pojem, ki opredeljuje nevarne predmete. Določiti bi bilo treba tudi dodatne pogoje, ki jih mora izpolnjevati oseba, ki opravlja naloge rediteljev, med drugim nekaznovanost. Prav tako so se pogovarjali o pripravi sprememb, s katerimi bi lahko organizatorji izvedli prireditve oziroma shode, ki so bili predhodno prijavljeni oziroma dovoljeni, pa zaradi objektivnih razmer (na primer zaradi slabega vremena ali bolezni) niso bili izvedeni. Podobno bi veljalo tudi za prireditve, ki niso načrtovane, so pa državnega ali lokalnega pomena (na primer sprejem športnikov).
Direktorat za upravne notranje zadeve je v sodelovanju z drugimi deležniki v letu 2024 že izvedel evalvacijo Zakona o javnih zbiranjih, pri pripravi sprememb Zakona o javnih zbiranjih pa bomo uporabili tudi zaključke strokovnega posveta. Predlog sprememb Zakona o javnih zbiranjih bo predvidoma maja letos predložen v obravnavo na Vladi Republike Slovenije.
Za učinkovito preprečevanje neredov na športnih prireditvah smo na Ministrstvu za notranje zadeve pristojnemu Ministrstvu za pravosodje že predlagali spremembo kazenske zakonodaje. Pripravili pa smo tudi spremembe Zakona o nalogah in pooblastilih policije, ki je bil konec januarja sprejet v državnem zboru. S temi spremembami zaostrujemo ukrepe v zvezi z nasiljem na športnih prireditvah. Med drugim policist lahko izreče ukrep prepovedi udeležbe na športnih prireditvah za daljše obdobje petih let, z novelo zvišujemo globo za kršitev ukrepa prepovedi udeležbe na športnih prireditvah, in sicer od 2.000 do 5.000 evrov, ukrep prekinitve potovanja na športno prireditev pa je razširjen tudi na posest nevarnih predmetov, s čimer se zagotavlja, da se skupini, katere pripravljalna dejanja kažejo na očiten namen huje kršiti javni red, takoj prekine nadaljnje potovanje, s tem pa se preprečijo poznejše kršitve javnega reda.