Ozaveščanje o digitalnih odvisnostih in iskanje rešitev
Dan varne rabe interneta (Safer Internet Day) letos poteka pod geslom "Skupaj za boljši internet". Ta mednarodni dogodek spodbuja varno in odgovorno uporabo spletnih tehnologij, zlasti med otroki in mladimi. V Sloveniji bo dan obeležen z različnimi dejavnostmi, ki jih koordinira točka osveščanja o varni rabi interneta Safe.si.
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) iz raziskave Z zdravjem povezana vedenja v šolskem obdobju (angleško Health Behavior of School Children - HBCS) kar 9 odstotkov mladostnikov poroča o problematični rabi spletnih socialnih omrežij, pri čemer je največji delež med 13-letniki. Približno četrtina mladostnikov vsak dan igra videoigre, pri tem jih 57 odstotkov od teh igra več kot dve do tri ure dnevno, 9 odstotkov pa poroča tudi o znakih zasvojenosti.
Tudi med odraslimi je stanje zaskrbljujoče. Po podatkih Nacionalne raziskave o tobaku, alkoholu in drugih drogah (ATADD) kar tretjina odraslih v starosti od 15 do 64 let v prostem času uporablja internet več kot 3 ure dnevno, 6 odstotkov jih kaže znake zasvojenosti, medtem ko 13 odstotkov odraslih igra igre na srečo za denar.
Obravnava tveganj spletnih iger na srečo in igranja videoiger pri otrocih in mladih
Tudi Slovenija aktivno sodeluje v mednarodnem projektu instrument tehnične podpore (TSI) s področja obravnave tveganj spletnih iger na srečo in igranja videoiger, s poudarkom na otrocih in mladih, ki ga sofinancira Evropska unija DG Reform v okviru TSI in ga izvaja Svet Evrope Pompidou skupina v sodelovanju z Evropsko komisijo. Cilj projekta je podpreti nacionalne oblasti pri oblikovanju politike in strategij za preprečevanje in obravnavo tveganj, povezanih z digitalnimi odvisnostmi, s poudarkom na spletnih igrah na srečo ter igranjem videoiger. Projekt vključuje raziskovalno podporo, razvoj orodij in strategij za preventivo, intervencije in zdravljenje ter ozaveščanje otrok, mladih ter njihovih staršev o tveganjih, povezanih s spletnimi igrami na srečo in igranjem videoiger.
Projekt, ki se je začel oktobra 2024 in bo trajal dve leti, združuje devet držav članic EU: Hrvaška, Ciper, Češka, Madžarska, Italija, Malta, Poljska, Portugalska in Slovenija ter opazovalki Danska in Črna gora z namenom krepitve nacionalnih odzivov na tveganja digitalnih odvisnosti.
Slovenija v okviru projekta sodeluje z različnimi deležniki, kot so predstavniki različnih resorjev, strokovnjaki s področja javnega zdravja, zdravstvenimi ustanovami, nevladnimi organizacijami, raziskovalci, ki že izvajajo programe preventive in obravnave digitalnih odvisnosti. Pomemben del naše vloge je povezovanje različnih sektorjev in deležnikov ter prenos mednarodnih dobrih praks v slovenski prostor.
Več informacij o projektu na spletni strani Pompidou (v angleščini)
Znaki problematične rabe digitalnih naprav
Če opazite pri sebi ali svojih bližnjih nekatere znake, ki lahko kažejo na problematično uporabo digitalnih naprav, je priporočljivo zmanjšati ali omejiti to vedenje ali poiskati strokovno pomoč.
Nekateri znaki problematične rabe digitalnih naprav:
- stalna potreba po uporabi interneta ali digitalnih naprav z zmanjšano kontrolo časa ob uporabi ali občutkom nelagodja ob omejitvah
- zanemarjanje šolskih, službenih ali družinskih obveznosti ali prostočasnih aktivnosti / hobijev
- spremembe v spalnih navadah in kronična utrujenost
- razdražljivost, anksioznost ali depresivnost ob omejitvi dostopa
- fizične težave, kot so glavoboli, bolečine v vratu, hrbtu, slab vid
- negativne posledice v medosebnih odnosih, denarnih izdatkih, izsiljevanju itd.
Kam po pomoč?
Če se soočate s težavami zaradi prekomerne rabe digitalnih naprav, vam strokovno pomoč nudijo:
- Centri za duševno zdravje – Seznam centrov
- NIJZ – program MIRA za duševno zdravje
- Mladinskem klimatskem zdravilišču Rakitna – Digitalni detox program
- Psihiatrična bolnišnica Idrija – Program zdravljenja digitalnih odvisnosti
- Center za zdravljenje odvisnosti Nova Gorica
- Nevladne organizacije: Logout & Restart, Center Šteker, Safe.si, Zdrava igra
Kako do uravnotežene digitalne rabe?
Z zavedanjem in odgovorno rabo digitalnih naprav lahko prispevamo k boljšemu duševnemu zdravju in kakovosti življenja.
- Omejite čas na zaslonih – dogovorite se o maksimalnem času uporabe zaslonov dnevno.
- Digitalne proste cone – na primer brez telefonov pri obrokih, pred spanjem, v spalnici.
- Izklopite obvestila in zmanjšajte motnje digitalnega sveta.
- Spodbujajte analogne aktivnosti, kot so šport, druženje in branje.
- Vzpostavite digitalni detox – izogibajte se digitalnim napravam pred spanjem.
- Uporaba starševskega nadzora – omejite otrokom dostop do neprimernih vsebin, skupno z otrokom spremljajte njegovo uporabo in jih učite kritičnega vrednotenja vsebin.
- Bodite dober zgled – otroci in mladi posnemajo navade odraslih.