Revolucija umetne inteligence: Ministrica Klampfer med svetovnimi voditelji v Parizu
Dogodek združuje več kot sto držav ter tisoč deležnikov iz zasebnega sektorja in civilne družbe. Med vidnimi udeleženci so francoski predsednik Emmanuel Macron, ameriški podpredsednik J.D. Vance, predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, glasbeni producent in podjetnik Pharrell Williams ter indijski premier Narendra Modi.
Osrednji cilji srečanja so razvoj umetne inteligence v javnem interesu, zagotavljanje njene trajnosti, oblikovanje globalnega sistema upravljanja ter krepitev zaupanja v umetno inteligenco.
Udeleženci so sprejeli Izjavo o vključujoči in trajnostni umetni inteligenci za ljudi in planet, ki predvideva razvoj zaupanja vredne in odgovorne umetne inteligence. Prav tako je bila na vrhu sprejeta Pariška izjava o ohranjanju človeškega nadzora nad oborožitvenimi sistemi, ki uporabljajo umetno inteligenco, katere cilj je odgovoren razvoj umetne inteligence v skladu z mednarodnim pravom, še posebej z mednarodnim humanitarnim pravom. Na vrhu so udeleženci sprejeli tudi Listino o fundaciji umetne inteligence v javnem interesu. Fundacija zagovarja vključujoč in odgovoren razvoj umetne inteligence, ki bo koristil različnim skupnostim, spodbujal inovacije in krepil mednarodno sodelovanje. Slovenija bo v okviru fundacije prispevala storitve visokozmogljivega računalnika kot svoj prispevek za razvoj umetne inteligence v javnem interesu.
»Evropa mora igrati vodilno vlogo pri razvoju varne, etične in trajnostne umetne inteligence,« je poudarila ministrica Klampfer ob zaključku današnjega zasedanja in dodala: »Slovenija bo s svojim znanjem, tehnologijo in izkušnjami prispevala k oblikovanju umetne inteligence, ki bo dostopna, pravična in koristna za vse. Poudarek mora biti na sodelovanju med državami, izmenjavi znanja ter vzpostavitvi trdnih okvirov za razvoj, ki bodo zagotavljali varnost in spoštovanje etičnih načel ter človekovih pravic.