V Mozirju izdali prva dovoljenja za nadomestne gradnje, v Velenju optimizirali področje tujcev

V Upravni enoti Mozirje je ministra sprejela načelnica Milena Cigale | Avtor: Ministrstvo za javno upravo
Na Upravni enoti Mozirje ga je sprejela načelnica Milena Cigale, s katero sta spregovorila o aktualnih vsebinah in izzivih. »Vesela sem, da lahko ministra za javno upravo pozdravim v Zgornji Savinjski dolini, na Upravni enoti Mozirje, ki je s svojimi 508 kvadratnimi metri na enajstem mestu po velikosti med upravnimi enotami. Sodelujemo s sedmimi občinami, ki so teritorialno organizirane na tem območju,« je uvodoma povedala načelnica.
V nadaljevanju je spomnila, da je Zgornjo Savinjsko dolino leta 2023 prizadela poplava velikih razsežnosti, katere posledice čutijo še danes. »Počasi se zadeve na terenu sanirajo in konec leta 2024 smo izdali prva tri gradbena dovoljenja za gradnjo nadomestitvenih objektov. Letos pa še dve gradbeni dovoljenji. Skupno je za odstranitev predvidenih 62 objektov. Postopki lokacijskih preveritev potekajo po posameznih občinah in zato letos pričakujemo porast vlog za izdajo tovrstnih dovoljenj,« je pojasnila Cigaletova.
Skupno so lani na Upravni enoti Mozirje – ob kadrovski zasedbi 22 zaposlenih javnih uslužbencev – prejeli v reševanje 13.649 zadev, kar je nekoliko več kot leto poprej. Rešili so jih 96,2 odstotka. »Povečanje števila vlog ponovno beležimo na področju tujcev, kmetijstva in infrastrukture. Zaposleni se zavedamo svojega poslanstva, želimo, da so stranke z našim opravljenim delom zadovoljne, stremimo k temu, da je delo opravljeno kvalitetno in v rokih. Ponosna sem na svoje sodelavce, saj se zavedam, da brez njihove zavzetosti za delo, ne bi dosegali tako dobrih rezultatov,« je še dodala načelnica.
Minister se je v nadaljevanju obiska srečal z vodstvi tamkajšnjim sedmih zgornjesavinjskih občin – županom Občine Gornji Grad Antonom Špehom, Občine Ljubno Franjem Naraločnikom, Občine Luče Klavdijem Strmčnikom, Občine Mozirje Ivanom Suhoveršnikom, Občine Nazarje Matejem Pečovnikom in županjama Občine Rečica ob Savinji dr. Majdo Potočnik in Občine Solčava Katarino Prelesnik. Po sestanku sta sledila ogled upravne enote in srečanje z zaposlenimi.
Minister mag. Franc Props je iz Zgornje Savinjske doline pot nadaljeval v Šaleško dolino. Obiskal je Upravno enoto Velenje, kjer se je sestal z načelnico mag. Franjo Tevž. »Upravna enota Velenje je v preteklih letih največ pozornosti namenjala optimizaciji upravnih postopkov na področju tujcev, zato smo veseli, da nam je lanski konec leta uspelo na tem področju število nerešenih postopkov zmanjšati kar za dobrih 25 odstotkov. Seveda je k temu pripomogla tudi kadrovska okrepitev tega področja dela. V celoti je upravna enota v letu 2024 rešila 95 odstotkov vseh zadev v reševanju,« je povedala načelnica.
Po njenih ocenah ima velenjska upravna enota tudi sicer zadostno število kadrov. »Težava pa je v tem, da se vseskozi srečujemo z velikim številom bolniških izostankov, kar pomeni, da moramo fleksibilno prilagajati zasedbo delovnih mest s prerazporejanjem uslužbencev ali z nadomestnim zaposlovanjem. Glede na visoko povprečno starost zaposlenih se vsa leta trudimo na podlagi programa promocije za zdravje zaposlenih izvesti čim več aktivnosti, s katerimi želimo zmanjševati posledice stresa in izboljševati medsebojne odnose, saj vemo, da le zadovoljni zaposleni lahko zagotovijo, da bodo tudi stranke, s katerimi se srečujemo zadovoljne ob obisku naše upravne enote,« je še pojasnila načelnica.
Sledilo je srečanje z vodstvi občin – podžupanom Občine Velenje Janezom Melanškom, direktorjema občinske uprave Občine Šoštanj Dragom Korenom in Občine Šmartno ob Paki Mojco Ževart. Tudi ta obisk pa je minister zaključil z ogledom upravne enote in s srečanjem z zaposlenimi.
Ob tej priložnosti je spomnil, da bodo po uveljavitvi plačne reforme zaposleni v javnem sektorju, med njimi tudi tisti na upravnih enotah, v teh dneh prvič prejeli višje plače. Do končnega zvišanja plač bodo prišli postopno, v največ šestih obrokih, do 1. januarja 2028. Poleg tega je z novim zakonom določeno, da nihče nima osnovne plače nižje od minimalne, zakon vzpostavlja mehanizme za lažje privabljanje zaposlenih, predvsem mlajših, odpravlja nepotrebne administrativne ovire in vključuje spremembe v nagrajevanju, napredovanju ter določa način usklajevanja plač z inflacijo.