Novi orodji v pomoč slovenskim inovatorjem in podjetnikom: Kako zavarovati in razviti svojo idejo?
Gre za novi, slovenski različici priročnika Podjetniške ideje: vodnik po intelektualni lastnini za zagonska podjetja ter diagnostičnega orodja WIPO za intelektualno lastnino. Oba pripomočka je Urad za intelektualno lastnino (URSIL) pripravil v sodelovanju z WIPO in slovenskima strokovnjakoma, mag. Matejem Rusom, vodjem iniciative Start:up Slovenija, in prof. dr. Martino Repas s Pravne fakultete Univerze v Mariboru.
Dogodek je bil namenjen zagonskim, malim in srednjim podjetjem, inovatorjem in ustvarjalcem ter predstavnikom slovenskega podpornega okolja, ki želijo razumeti, kako lahko varstvo inovacij pripomore k rasti in razvoju podjetij.
V uvodnem nagovoru je direktorica URSIL, mag. Karin Žvokelj, poudarila: »Dandanes vrednost podjetij temelji pretežno na neopredmetenih sredstvih – znanju, inovacijah in prebojnih idejah. Da bi ideje uspele na trgu, jih je treba zavarovati in z njimi strateško upravljati. Pravice intelektualne lastnine niso le pravna kategorija. So pospeševalnik rasti, ključ do financiranja in vstopnica na globalne trge. So most med inovacijami in ustvarjalnimi dosežki ter trgom, ki omogoča, da podjetniki svoje ideje pretvorite v poslovne priložnosti. To še posebej velja za zagonska podjetja. Zato se uradu trudimo, da vam sistem intelektualne lastnine čimbolj približamo in vas opremimo z informacijami in orodji.«
Guy Pessach, direktor Sekcije za intelektualno lastnino za podjetja, WIPO, je k temu dodal: »Prepoznavanje in varstvo intelektualne lastnine sta ključna dejavnika uspeha inovativnih podjetij. Pri razvoju teh orodij smo želeli zagotoviti, da so dostopna in uporabna za podjetnike po vsem svetu, zdaj pa smo veseli, da sta na voljo tudi slovenskim podjetjem. Danes še vedno le malo podjetij, še posebej majhnih, izkorišča vse možnosti, ki jih ponuja sistem intelektualne lastnine. V Evropski uniji le 9 odstotkov podjetij uporablja sistem intelektualne lastnine. To je posledica pomanjkanja ozaveščenosti, omejenih virov in kompleksnosti sistema. Naša naloga je, da podjetjem pomagamo do praktičnih veščin, da bodo lahko izkoristili možnosti, ki jim jih sistem ponuja.«
Mag. Matej Rus iz Start:up Slovenija je povzel: »Razumeti pravice intelektualne lastnine pomeni razumeti prihodnost svojega podjetja.«
Dogodek je ponudil tudi vpogled v praktične izkušnje uspešnih slovenskih podjetij, ki so intelektualno lastnino vključila v svojo poslovno strategijo: predstavniki zagonskih podjetij Remigo, MyCol in Planet Care so delili svoje zgodbe o tem, kako so zavarovali inovacije, znamke in druge ustvarjalne dosežke in se tako uspešno uveljavili na mednarodnem trgu.
Udeleženci dogodka so spoznali tudi različne finančne spodbude, ki so na voljo podjetjem za varstvo intelektualne lastnine pri Slovenskem podjetniškem skladu in Uradu Evropske unije za intelektualno lastnino ter ugodnosti, ki jih prinašajo mednarodni sporazumi, ki jih je v zadnjih dveh letih sklenil URSIL.
Novi orodji v podporo slovenskim podjetjem
Danes predstavljena praktična pripomočka sta zdaj brezplačno na voljo vsem podjetnikom, svetovalcem, inovatorjem in ustvarjalcem:
Priročnik Podjetniške ideje: vodnik po intelektualni lastnini vsebuje smernice, kako zagonska podjetja lahko poskrbijo za varstvo svojih inovativnih idej doma in na globalnem trgu, jih tržijo pod prepoznavno znamko, zmanjšajo poslovna tveganja, izkoriščajo priložnosti in dostopajo do financiranja na podlagi svoje intelektualne lastnine. Slovensko različico je prilagodil mag. Matej Rus, vodja iniciative Start:up Slovenija. V njej so predstavljeni tudi primeri dobre praske šestih že uveljavljenih in inovativnih slovenskih zagonskih podjetij: Bird Buddy, Chipolo, MESI, MyCol, Planet Care in Remigo.
Diagnostično orodje WIPO za intelektualno lastnino je brezplačno spletno orodje, ki podjetjem na podlagi spletnega vprašalnika poda hitro oceno vidikov intelektualne lastnine, ki so pomembni za njihove specifične izdelke, storitve in področja. Podjetjem osvetli možnosti varstva njihove intelektualne lastnine in prednosti, ki jih to prinaša. Pokriva tudi teme, kot so sodelovanje z zaposlenimi, dobavitelji in izvajalci in licenciranje. Zahvaljujoč sodelovanju s prof. dr. Martino Repas je orodje prevedeno in prilagojeno slovenski pravni ureditvi.
Z namenom krepitve ozaveščanja slovenskih zagonskih podjetij o pomenu intelektualne lastnine in pomembnih aktivnostih na tem področju sta URSIL in Start:up Slovenija ob robu dogodka podpisala pogodbo o sodelovanju, na podlagi katere bosta v letu 2025 sodelovala pri pripravi vsebin s področja intelektualne lastnine, ki bodo objavljene na različnih spletnih kanalih skupnosti Start:up Slovenija. URSIL bo tudi partner enega izmed odmevnih dogodkov za startup skupnost.