Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Občina Radlje ob Dravi pripravila lokalni akcijski načrt za deinstitucionalizacijo

Občina Radlje ob Dravi je kot ena izmed prvih v Sloveniji sprejela pomembno odločitev, da prevzame pobudo za preselitev svojih občanov iz institucionalnih zavodov v skupnost. Ta korak predstavlja prelomno točko v vključevanju oseb s posebnimi potrebami v družbo in poudarja pomembnost razvoja lokalnih storitev, ki omogočajo polno in enakovredno življenje v skupnosti.
Na fotografiji udeleženci tiskovne konference, ki sedijo za mizo

Župan Občine Radlje ob Dravi Alan Bukovnik in državni sekretar dr. Luka Omladič ter Andreja Rafaelič z Inštituta Republike Slovenije za socialno varstvo | Avtor: Ministrstvo za solidarno prihodnost

Občina je v sodelovanju z različnimi strokovnjaki začela proces, ki bo omogočil, da posamezniki, ki so doslej živeli v zavodih, začnejo bivati v okolju, kjer bodo lahko bolj aktivno sodelovali v družbenem življenju, ob tem pa se jim bo zagotovila potrebna podpora in pomoč.

Ta iniciativa ne pomeni le fizične preselitve, ampak predstavlja tudi pomembno spremembo v mišljenju o vključevanju ljudi s posebnimi potrebami v družbo. Gre za celovit pristop, kjer se osredotočajo na zagotavljanje kakovostnih storitev, prilagojenih potrebam posameznika, in spodbujanje njihovega vključevanja v širšo družbeno skupnost.

Državni sekretar na Ministrstvu za solidarno prihodnost, dr. Luka Omladič, je ob robu tiskovne konference, ki je potekala 12. februarja, dejal: »Na Ministrstvu za solidarno prihodnost smo sprejeli dokument, strategijo za deinstitucionalizacijo. To bo zelo pomemben naslednji korak v uresničevanju človekovih pravic oseb z oviranostjo.«" Ob tem je dodal, da je Slovenija podpisnica Mednarodne konvencije o pravicah invalidov: »Ena izmed temeljnih človekovih pravic je, da si ne glede na oviranost sam izbira način in kraj bivanja, stanovanja. Prav to pa je eden izmed glavnih procesov deinstitucionalizacije.«

Del strategije vključuje akcijski načrt, ki bo omogočil uresničitev načrtovanih ciljev in standardov. Pomemben del tega je tesno sodelovanje z lokalno skupnostjo, ki ima največ izkušenj in vpogleda v konkretne izzive bivanjskih razmer, je poudaril Omladič. Ministrstvo želi tudi druge občine spodbuditi k pripravi lokalnih akcijskih načrtov, katerih cilj je vključevanje oseb z oviranostjo v skupnost in njihovo preselitev. »V tem letu načrtujemo ustanovitev 15 multidisciplinarnih timov, ki bodo na terenu nudili podporo posameznikom, ki se bodo preselili v skupnost. To predstavlja pomemben napredek na tem področju,« je še dodal Omladič.