Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Strokovni posvet: Uskladitev občinskih predpisov s spremenjeno volilno zakonodajo

Do junija letos morajo občine svoje predpise uskladiti s spremenjenim Zakonom o lokalnih volitvah. Ključne spremembe so občinam predstavniki Ministrstva za javno upravo predstavili že takoj po sprejetju novele, danes pa so spremembe podrobneje obravnavali tudi na strokovnem posvetu. Zbrane predstavnike občinskih uprav je v imenu ministrstva uvodoma nagovoril državni sekretar Jure Trbič.
Državni sekretar nagovarja udeležence

Zbrane predstavnike občinskih uprav je v imenu ministrstva uvodoma nagovoril državni sekretar Jure Trbič | Avtor: Ministrstvo za javno upravo

1 / 3

Državni zbor je 22. novembra lani sprejel zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o lokalnih volitvah (ZLV-K), katerega namen je predvsem uresničitev odločbe Ustavnega sodišča Republike Slovenije iz junija 2020 glede volilnega spora.

Sprejetju novele zakona sledi naslednji korak. S spremembami, ki so bile sicer sprejete po večmesečni javni razpravi in z visoko podporo občin, morajo občine do sredine junija letos uskladiti še svoje predpise, pri čemer jim bomo na ministrstvu nudili vso potrebno pomoč. Že takoj po sprejetju smo občinam predstavili ključne spremembe, danes pa pripravili tudi vsebinsko bolj poglobljen strokovni posvet ter odgovarjali na vprašanja in dileme predstavnikov občinskih uprav. Veseli nas, da je bil odziv občin izjemen in se je posveta udeležilo okoli 180 predstavnikov iz 135 občin.

»Zakonito delovanje slovenskih občin je pomembna prvina, ki utrjuje lokalno samoupravo. Zato bo ministrstvo v prihodnjih mesecih veliko svoje energije usmerilo v izvajanje strokovne pomoči občinam pri uveljavitvi zakonskih sprememb v občinske predpise in prakso,« je uvodoma poudaril državni sekretar na Ministrstvu za javno upravo Jure Trbič.

Poleg celovite ureditve volilnega spora za lokalne volitve (širi se krog upravičencev za vložitev tožbe na upravno sodišče, uvaja elektronsko poslovanje sodišča ter obvezno zastopanje po odvetniku oz. odvetniški družbi) ZLV-K dopolnjuje tudi pogoje za imenovanje predsednikov in namestnikov občinskih volilnih komisij, določa višja nadomestila predsednikom in tajnikom občinskih volilnih komisij v občinah z več kot 25.000 volilnimi upravičenci, občinski svet se po novem seznani z aktom o izidu volitev in ne potrjuje mandatov izvoljenih članov občinskega sveta, določa se nezdružljivost tajnika občinske volilne komisije ter poenostavlja volitve v svete ožjih delov občin.