Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Analiza: Povečanje koristi učinkovite konkurence pri javnem naročanju v Sloveniji

Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (angleško Organisation for Economic Co-operation and Development – OECD) je v sodelovanju z Ministrstvom za javno upravo pripravila analizo konkurenčnosti na področju javnega naročanja v Republiki Sloveniji z naslovom Povečanje koristi učinkovite konkurence pri javnem naročanju v Sloveniji.

Poročilo analizira konkurenco na področju javnih naročil v Sloveniji in razloge za velik delež postopkov javnih naročil, v katerih je prejeta le ena ponudba, ter postopkov s pogajanji brez predhodne objave. Poročilo vsebuje empirično analizo konkurence z uporabo podatkov o javnih naročilih. Obenem vključuje priporočila za morebitne izboljšave institucionalnega in regulativnega okvira za spodbujanje konkurence v Sloveniji ter za izboljšanje zmogljivosti naročnikov in ponudnikov v zvezi z javnimi naročili. Konkurenčnost je namreč eden izmed temeljev kvalitetnega in modernega okolja javnega naročanja, ki pozitivno vpliva na učinkovito rabo javnih sredstev.

Kljub številnim ukrepom na področju javnega naročanja, ki so bili sprejeti v obdobju 2019–2024, in kljub temu, da se je delež postopkov s pogajanji brez predhodne objave tudi po podatkih Evropske komisije v tem obdobju zmanjšal – znaša 10 odstotkov, se Slovenija še naprej sooča z izzivi pri privabljanju ponudnikov k sodelovanju v postopkih javnega naročanja. Čeprav slovenski sistem javnega naročanja temelji na trdnih pravnih temeljih ter na preglednosti in učinkovitosti, nekatere pomanjkljivosti, ki bi lahko omejevale konkurenco, še vedno ostajajo, tudi kadar se uporabljajo odprti in pregledni postopki.

Poročilo zato vsebuje poglobljeno kvantitativno analizo konkurence pri javnem naročanju v Sloveniji, podrobno oceno institucionalnih in regulativnih okvirov ter morebitnih ovir za konkurenco in priporočila za prihodnje reforme in ukrepe politike, vključno s krepitvijo zmogljivosti naročnikov in zasebnega sektorja za izboljšanje dostopa ponudnikov do priložnosti za javna naročila.

Ministrstvo za javno upravo, pristojno za področje javnega naročanja, je tesno sodelovalo pri pripravi poročila in pozdravlja dobro sodelovanje Slovenije z organizacijo OECD. Ugotovitve iz poročila je ministrstvo že preučilo in so bile uporabljene pri strateškem načrtovanju razvoja področja in projektov na področju javnega naročanja. Na tej podlagi je ministrstvo pripravilo Načrt za dvig konkurenčnosti v javnem naročanju 2025–2030 in Načrt digitalne preobrazbe javnega naročanja 2025–2030, ki opredeljujeta ključne aktivnosti ministrstva na področju javnega naročanja v obdobju do leta 2030.

Projekt financira in podpira Evropska komisija (DG Reform) v okviru Instrumenta za tehnično podporo EU (v angleščini) (angleško Technical Support Instrument - TSI). Poročilo predstavlja tudi realizacijo mejnika št. 177 Načrta za okrevanje in odpornost, v katerem se je Slovenija med drugim zavezala pripraviti neodvisno analizo učinka reform javnega naročanja ter oblikovati ukrepe in cilje za izboljšanje sistema. 

Poročilo je v angleškem jeziku dostopno na spletni strani Direktorata za javno naročanje.