Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

119 novih študentskih postelj na Obali

Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igor Papič se je udeležil slavnostnega odprtja novega študentskega doma Univerze na Primorskem – Barka 2. Nakup prostorov je financiralo Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije.

»Ustrezne bivanjske razmere so bistvene za uspešen študij, hkrati pa je študentski dom tudi drugi dom študentk in študentov, prostor druženja, zabave, izmenjave mnenj. Želim vam, da bo vsega naštetega veliko,« je ob odprtju dejal minister dr. Papič.

Vselitev se bo začela postopoma z začetkom drugega semestra. Študentkam in študentom je na voljo 119 postelj. V Barki 2 je 29 apartmajskih tipov sob (enoposteljne, dvoposteljne in troposteljne), ki so dostopne z dvigalom.

Največji primanjkljaj študentskih postelj je na Obali in v Ljubljani, medtem ko število postelj v Mariboru zadostuje za potrebe tamkajšnjih študentk in študentov. Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije je za rešitev študentske bivanjske problematike pripravilo tako hitre kot dolgoročne rešitve. »Najhitrejši možen ukrep je dvig subvencij za bivanje pri zasebnikih,« pravi minister. Z novim študijskim letom bodo tako subvencije za bivanje pri zasebnikih (v zasebnih študentskih domovih in pri fizičnih osebah) izenačene z višino dodatka k državni oz. Zoisovi štipendiji za bivanje zunaj kraja stalnega prebivališča: »Medtem ko subvencija znaša 32 evrov, znaša dodatek približno 100 evrov. Z novim študijskim letom bo tudi subvencija znašala približno 100 evrov.« Zaradi sedanje razlike v znesku mnoge študentke in študenti vložijo tako vlogo za subvencionirano bivanje pri zasebnikih kot tudi vlogo za štipendijo. »Če dobijo štipendijo in s tem dodatek za bivanje, sprejmejo slednje, vloga za subvencijo pa propade. Tako ostane neizkoriščenih veliko subvencij in posledično potencialnih študentskih postelj pri zasebnikih,« pojasnjuje minister. Za povečanje interesa zasebnikov za oddajanje postelj študentkam in študentom bodo sicer nujne še druge spremembe, predvsem omejitev kratkoročnega oddajanja nepremičnin v turistične namene, kar je problematično na Obali in v Ljubljani.

Ministrstvo se je odzvalo tudi na informacije študentk in študentov, da se bodo povišale stanarine v javnih študentskih domovih. Po sestanku s predstavniki študentskih domov iz Primorske, Ljubljane in Maribora je bilo sklenjeno, da dviga ne bo oz. se v Mariboru prekliče. Javni študentski domovi morajo najprej pripraviti analizo rasti stroškov, nato pa bo ministrstvo poiskalo rešitev, saj ne želi, da dvig stroškov pade na ramena študentk in študentov oz. da bodo dvig občutili v minimalnem obsegu.

Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije je sicer v lanskem letu skupno za obnove in vzdrževanje študentskih domov na Obali, v Ljubljani in Mariboru namenil 10,5 milijona evrov, leto prej pa 9,5 milijona evrov.