Obvestila lastnikom poplavljenih objektov o možnosti vključitve v postopek za dodelitev sredstev
Vsi, ki niso izpolnjevali pogojev za prejem izplačila predplačila po ZIUOPZP in niso prejeli Obvestila na dom, pa menijo, da so do sredstev za obnovo upravičeni, se lahko v postopek vključijo sami, tako da izpolnijo obrazec.
Zaradi bolj učinkovite ter hitrejše obravnave dodeljevanja pomoči oškodovancem je v interesu tako ministrstva kot tudi oškodovancev, da se komunikacija za posamezni škodni primer izvaja samo z enim od solastnikov, kar je možno le pod pogojem, da mu ostali solastniki podajo pisno soglasje. Svetujemo, da solastniki pisno pooblastijo enega med njimi in s tem prispevajo k hitrejši in učinkovitejši obravnavi primerov, kar je v interesu tako lastnikov kot ministrstva.
Ministrstvo bo vsako vlogo s priloženimi dokazili za obnovo (fotokopije računov, fotografije in ostalo) obravnavalo individualno, za vsak objekt posebej. Ob izpolnjevanju zakonskih pogojev bo izveden izračun višine sredstev, potrebnih za obnovo oziroma odpravo škode pri obnovi objekta, in ta upravičencu poslan v podpis. Če je lastnik od zavarovalnice za odpravo škode prejel zavarovalnino, mora priložiti tudi potrdilo o izplačani zavarovalnini.
Na osnovi podpisane in vrnjene izjave vlagatelja ter priloženih vseh dokazil bo ministrstvo prejeto dokumentacijo pregledalo in lastnika v primeru pomanjkljivosti pozvalo k dopolnitvi vloge. Popolna dokumentacija in izpolnjevanje zakonskih pogojev sta pogoja za dodelitev sredstev.
Na podlagi zakonodaje so v program vključeni poškodovani stanovanjski objekti, ki izpolnjujejo naslednje pogoje:
- višina ocenjene škode na stavbi, ki se nanaša na naravno nesrečo oziroma poplavo, nad limitom 6.000 evrov, škoda se dokaže z verodostojnimi knjigovodskimi listinami (računi),
- stanovanje, v katerem ima stalno prebivališče lastnik stanovanja ali njegov ožji družinski član ali
- stanovanje, ki je bilo na dan nastanka nesreče naseljeno (najemniki).
Za obnovo posameznega stanovanja se lahko od vseh sredstev, ki so potrebna za obnovo stanovanja, lastniku dodelijo sredstva v višini:
- največ 40 odstotkov, oziroma za stanovanje, ki je zavarovano za škodo zaradi te naravne nesreče, največ 60 odstotkov, v katerem ima stalno prebivališče lastnik stanovanja ali njegov ožji družinski član, oziroma
- največ 30 odstotkov, oziroma za stanovanje, ki je zavarovano za škodo zaradi te naravne nesreče, največ 40 odstotkov, če ne izpolnjuje pogoja iz prejšnje alineje in je bilo stanovanje naseljeno na dan nesreče (najemniki in podobno).
Pojasnilo: Zavarovano za škodo zaradi naravne nesreče je stanovanje, za katerega lastnik izkaže, da mu je zaradi posledic naravne nesreče priznano izplačilo zavarovalnih zneskov za škodo na stanovanju v višini, ki ni manjša od 50 odstotkov ocene neposredne škode na stanovanju.
Omejitev: Pri določitvi višine sredstev, ki se dodelijo za obnovo stanovanja, je treba upoštevati, da vsota vseh sredstev državnega in občinskega proračuna, ki so dodeljena lastniku stanovanja za obnovo, in izplačil zavarovalnih zneskov za škodo na stanovanju ne sme presegati 90 odstotkov vseh sredstev za obnovo stanovanja.
Za dodatne informacije in pojasnila se upravičenci lahko obrnejo na klicni center za pomoč prebivalkam in prebivalcem po poplavah na telefonsko številko 114.
Upravičencem, ki po podatkih iz uradnih evidenc izpolnjujejo pogoje za možnost vključitve v postopek za dodelitev sredstev, bo organ skupaj z obvestilom posredoval obrazec, ki bo delno že pred-izpolnjen.
Ostali morebitni upravičenci, ki menijo, da so do sredstev za obnovo upravičeni, a obvestila ne bodo prejeli, se lahko obrnejo na elektronski naslov glavne pisarne Ministrstva za naravne vire in prostor gp.mnvp@gov.si ali pa izpolnijo obrazec Obvestilo o možnosti vključitve v postopek.
Podatek o poteku obnovitvenih del
V primeru, ko so dela že zaključena in upravičenec razpolaga z vsemi računi za obnovo: Najkasneje v roku štirih (4) mesecev od prejema tega obvestila je potrebno na ministrstvo poslati podpisane izjave in priložiti vse račune in fotografije.
V primeru, ko obnovitvena dela še vedno potekajo:
- Upravičenec mora, ne glede na to, da dela še niso zaključena, najkasneje v roku štirih (4) mesecev poslati na ministrstvo podpisane izjave.
- Z obnovitvenimi deli lahko nadaljuje tudi po tem roku in dela zaključi do 31. decembra 2025. Takoj po zaključku del mora ministrstvu posredovati vse račune, fotografije in dokazila o uspešno zaključeni sanaciji.
- Za postopek je pomembna informacija, v kateri fazi so obnovitvena dela.
V primeru, ko upravičenec z obnovitvenimi deli še ni pričel, saj za to nima potrebnih sredstev ali je obnova objekta vsebinsko oz. tehnično zelo zahtevna:
Svetujemo, da se upravičenec obrne direktno na Državno tehnično pisarno (DTP), kjer mu bodo vsebinsko in tehnično svetovali ter predstavili možnosti za pridobitev sredstev in izvedbo obnovitvenih del. Državna tehnična pisarna ima pisarno v Ljubljani in dve dislocirani enoti na Ljubnem ob Savinji in Črni na Koroškem.
Dodatna pojasnila:
Druga prejeta sredstva državnega ali občinskih proračunov
Neposredno po dogodku 4. avgusta 2023 so različne državne, občinske in humanitarne organizacije organizirale dodeljevanje denarne pomoči oškodovancem. V kolikor so bila prejeta sredstva porabljena za odpravo posledic škode na stanovanjih in stanovanjskih stavbah, to vpliva na izračun višine sredstev potrebnih za obnovo. Ministrstvu je zato izredno pomembno, da pridobi informacije, kakšen delež posamezne prejete pomoči je bil porabljen za obnovo stanovanjske stavbe.
V kolikor so bila prejeta sredstva porabljena za nakup sredstev namenjenih bivanju (hrana, pohištvo, bela tehnika, oblačila, obnova drugih stavb, sanacija okolice stavbe, prevozna sredstva, in podobno) ne vplivajo na izračun višine sredstev dodeljenih za obnovo stanovanjske stavbe.
Med druga sredstva državnega proračuna spadajo sredstva Centra za socialno delo ter morebitna druga sredstva. Med sredstva občinskega proračuna štejemo različne oblike pomoči občin (izredna občinska denarna pomoč, donacije, ki so jih organizirale občine, in podobno).
Zavarovanja
Velika večina oškodovancev je že prejela del sredstev za obnovo tudi iz naslova zavarovanja nepremičnine pri zavarovalnicah. Prejeta izplačila iz naslova zavarovalnin vplivajo na maksimalno višino dodeljenih sredstev za obnovo.
Standardna stanovanjska površina
Pri določitvi obsega potrebnih del za obnovo stanovanja je treba upoštevati, da se sredstva za odpravo posledic nesreč uporabijo samo za vzpostavitev bivanja v prostorih stanovanja, katerih neto tlorisna površina je enaka standardni stanovanjski površini. Kar pomeni, da celotno površino stanovanja normaliziramo glede na število oseb s stalnim prebivališčem v tem stanovanju.
Dodeljena sredstva za obnovo objekta
Na izračun višine dodeljenih sredstev vplivajo različni elementi oziroma robni pogoji, ki temeljijo na zakonskih podlagah. Osnova za izračun je ocenjena škoda, evidentirana v aplikaciji Ajda, ki jo v prvem koraku korigiramo glede na pripadajočo standardno površino objekta. V nadaljevanju se upoštevajo tudi druga prejeta sredstva iz državnega ali občinskih proračunov. Višina dodeljenih sredstev za obnovo je neposredno povezana z zavarovanjem.