Poglobljeno o novi evropski uredbi za vrednotenje zdravstvenih tehnologij
Januarja letos je namreč začela veljati evropska Uredba 2021/2282/EU, ki na ravni držav članic Evropske unije uvaja skupno klinično vrednotenje novih zdravstvenih tehnologij, najprej na področju zdravil za raka, naprednih terapij in medicinskih pripomočkov, kasneje pa tudi drugih zdravil. Poleg skupne klinične ocene uredba predvideva tudi znanstveno posvetovanje, prepoznavanje nastajajočih zdravstvenih tehnologij ter oblikovanje metodoloških in postopkovnih smernic.
Udeležence dogodka Uredba VZT je tu, kaj zdaj? (angleško HTA Regulation is Here, What Now?) je v uvodu nagovoril državni sekretar Denis Kordež. Na kratko je predstavil stanje slovenskega zdravstva, izpostavil ključne izzive, s katerimi se soočamo, ter pomen ustreznega vrednotenja zdravstvenih tehnologij. Državni sekretar pozdravlja, da lahko v Sloveniji zdaj začnemo izvajati VZT, kar bo omogočilo boljše usmerjanje virov in sprejemanje utemeljenih odločitev glede uvedbe novih zdravljenj. »Zavedamo se, da bo to proces, ki bo prispeval k večji kakovosti in dostopnosti zdravljenja za naše prebivalstvo.«
Kordež je še posebej izpostavil prisotnost vodilnih strokovnjakov s področja VZT, ki so v okviru dogodka delili svoje znanje in izkušnje z udeleženci ter tudi ekipo Sektorja za vrednotenje zdravstvenih tehnologij na Ministrstvu za zdravje. Poudaril je, da je glavni cilj tega srečanja izmenjava in utrditev strokovnega znanja na tem področju, da bomo lahko zagotovili bolnikom hitro in kakovostno dostopnost do zdravljenj, ki jih potrebujejo.
Sledile so razprave in interaktivne delavnice, ki so jih moderirali priznani tuji strokovnjaki s področja VZT. To je strokovnjakom iz zdravstva, predstavnikom pacientov in farmacevtske industrije omogočilo poglobljen vpogled v izzive in priložnosti, ki jih prinaša nova evropska uredba.
Vrednotenje zdravstvenih tehnologij (VZT) je sistematičen proces zbiranja, analiziranja in ocenjevanja informacij o novih ali obstoječih zdravstvenih tehnologijah, da bi podprli informirane odločitve glede njihove uporabe v zdravstvenem sistemu. Cilj tega vrednotenja je zagotoviti, da so nove tehnologije učinkovite, varne, ekonomsko upravičene ter skladne z etičnimi in družbenimi vrednotami.
Dogodek je ponudil dragoceno izmenjavo znanj in dobrih praks ter poudaril pomen sodelovanja pri uvajanju novih zdravstvenih tehnologij, ki lahko prispevajo k bolj dostopni, varni in učinkoviti zdravstveni oskrbi.